Mégis jó dolog az irigység

InfoRádió / MTI
2010. december 9. 19:40
Különösen segítőkésznek mutatkozik az ember azokkal szemben, akiknek tart az irigységétől - igaz, egy holland kutatócsoport szerint ez csak akkor van így, ha az irigység rosszmájúsággal párosul.

Az irigyeltek fokozott segítőkészsége valószínűleg megenyhíti az irigyeket, hozzájárulva ezzel egy csoport harmóniájához - írja Niels van de Ven, a Tilburgi Egyetem pszichológusa a Psychological Science című szaklapban a Die Welt internetes kiadása szerint.

Már korábbi kutatások során bebizonyosodott, hogy kétféle irigység létezik: az egyik típus elősegítheti az irigy teljesítményének fokozását, ez esetben konstruktív irigységről beszélünk. Az irigység másik válfaja azonban az irigyelt teljesítményét kívánja csökkenteni, ilyenkor destruktív irigységről van szó.

A pszichológus vezette kutatók összesen hatvan, átlagosan 21 éves résztvevővel töltettek ki egy többszörös választásos tesztet annak tudatában, hogy eredményüktől függően öt eurót (mintegy 1400 forintot) kapnak. A kutatók a kiértékelést követően tájékoztatták a részvevőket saját, illetve egy fiktív alany eredményéről, majd elosztották közöttük a pénzt. A résztvevők vagy látszólag jogosan kapták meg az öt eurót, mert jobban teljesítettek, mint fiktív partnerük, vagy úgy jutottak a pénzhez, hogy rosszabbnak bizonyultak a másiknál.

A tudósok úgy gondolták, hogy az első esetben az alany konstruktív irigységet érez fiktív ellenfele részéről, míg a másodikban azt feltételezhette, hogy a partner mindent megtesz majd annak érdekében, hogy "keresztbe tegyen" neki.

Következő lépésként tehát az alanyok segítőkészségét tesztelték a kutatók. Azok, akik attól tartottak, hogy ellenfelük irigy lesz rájuk az előzőekben jogtalanul kapott öt euró miatt, jóval segítőkészebbek voltak irigyeikkel, mint másokkal szemben. Akiket azonban jogos jutalmuk miatt irigyeltek, semmivel nem mutatkoztak barátságosabbnak irigyeikkel szemben.

A pszichológusok szerint az irigyelt fokozott segítőkészsége enyhítő viselkedés, és a csoporton belüli szociális összetartást szolgálja. Az irigyelt kedvessége az iriggyel szemben ugyanis feltehetően tompítja az irigység romboló hatását.