A mamutok menthetik meg az elefántokat?

Infostart
2010. október 4. 21:35
Mamutagyarral igyekszik csillapítani az elefántcsont iránti igényt Oroszország: Szibériában nyaranta több százan róják a tundrát az évezredekkel ezelőtt kihalt óriások metszőfogai után kutatva, amelyeket aztán általában Kínába adnak el.

Az elefántcsont kereskedelme törvénybe ütközik, a mamutagyar eladása azonban nem; ezt használja ki Oroszország, ahonnan évente hatvantonnányi érkezik a rendkívül értékes fosszíliából Kínába. És nem valószínű, hogy a készlet egyhamar kiderül, a becslések szerint ugyanis több millió mamut heverhet a szibériai tundra jege alatt. Sok helybeli ezért, annak reményében, hogy rábukkan egyre, a június közepi olvadás után bebarangolja a környéket.

A kutatások szerint a gyapjas mamut őse 4,8 millió évvel ezelőtt jelent meg a Földön, a faj pedig nagyjából 3600 évvel ezelőtt, az utolsó jégkorszak végén pusztult ki.

Az akár négyméteresnél is nagyobbra növő, hat-nyolc tonnás állatok maradványai a globális felmelegedés, így a jég olvadása nyomán egyre gyakrabban kerülnek felszínre, a kiásott agyarakért pedig hatalmas összegek ütik az eladók markát. Egy kilogrammnyi "mamutcsontért" ugyanis átszámolva akár 110 ezer forintot is fizetnek a felvásárlók - háromszor annyit, mint az elefántcsontért.

Az állatvédők abban bíznak, hogy a mamutagyar-kereskedelem tovább virágzik, így előbb-utóbb megszűnik az elefántcsont iránti kereslet.