Nem változik a társadalmi megbélyegzés

InfoRádió / MTI
2010. szeptember 18. 10:00
Bár egyre több amerikai tartja a mentális problémákat az agy biológiájában gyökerező betegségnek, ez nem jelenti azt, hogy toleránsabbak lennének az ezekben szenvedő emberekkel - állapította meg egy országos felmérést követő jelentés.

Az American Journal of Psychiatry című szakfolyóiratban szerdán közzétett jelentésben az 1996 és 2006 között az Egyesült Államokban készült országos felmérések adatait vetették össze a kutatók.

Mint Bernice A. Pescosolido kutatásvezető, a bloomingtoni Indiana Egyetem szociológusa kiemelte, az amerikaiak a korábbinál árnyaltabban gondolkoznak a mentális betegségek hátteréről, "ám ezt nem fordították át nagyobb toleranciává".

Pescosolido és kollégái egy olyan adatbázis információit elemezték, amelybe 2000 amerikai válaszai kerültek be egy 1996 és 2006 között kétévente lefolytatott általános társadalmi felmérés során. Az eredeti vizsgálatokat a Chicagói Egyetem kutatói végezték.

A követett tíz év alatt azok aránya, akik úgy gondolták, hogy a depressziónak az agy biológiájában gyökerező oka van, mintegy ötven százalékról kétharmadra emelkedett, akik pedig a skizofréniáról vélték ezt, azoké 76 százalékról 86 százalékra.

Az iszákosságról 1996-ban a válaszadók fele gondolta úgy, hogy jellembeli probléma, 2006-ban viszont már kétharmaduk vélte így.

A társadalmi megbélyegzés is alig változott az évtized alatt: a legtöbben nem akarnak a családjukba olyan embert, aki skizofréniával vagy depresszióval küzd. A kutatásvezető elmondta, hogy ezek az emberek gyakran szembesülnek elutasítással barátságaikban, munkájukban és családi helyzetekben is.