Az idősebb várandós nőknél a legkockázatosabb az alkoholfogyasztás

Infostart
2010. július 25. 08:30
A terhesség alatti alkoholfogyasztás leginkább a 30 és 40 év közötti nők magzatait veszélyeztetik - derült ki amerikai kutatók vizsgálatából.

A terhesség alatti alkoholizálás annál veszélyesebb, minél idősebb a várandós nő - állítják az Új-Mexikói Egyetem kutatói, akik 231 fiú és ugyanennyi lánynál vizsgálták, hogy szüleik alkoholfogyasztása, dohányzása és kábítószerezése milyen hatással volt a gyerekekre.

A kutatók azt találták, hogy a magzatra jóval veszélyesebb az alkohol, ha a várandós nő a 30-as éveiben van, vagy a 40-es évei elején.

Az Alcoholism: Clinical And Experimental Research című szaklapban megjelent tanulmány főszerzője, Dr Piyadasa Kodituwakku hangoztatta: azoknál a gyerekeknél, akiket idősebb alkoholista anya szült, később több értelmi és magatartásbeli gondok, valamint fizikális rendellenességek jelentkeztek, mint azoknál, akiknek fiatalabb alkoholista anyjuk van.

Hét éves korukra a terhesség ideje alatt sok alkoholt fogyasztó anyák gyerekeinek sokkal inkább voltak figyelemhiányos problémái, mint azoknak a gyerekeknek, akiknek anyja nem ivott a várandóság 9 hónapja alatt. Az alkohol hatása nagyobb volt a 29 évesnél idősebb nők esetében - olvasható a tanulmányban.

Eltérőek a szekértői vélemények arról, hogy a nők ihatnak-e alkoholt áldott állapotban. Az egyik nézet szerint csak a terhesség első három hónapjában kell elkerülni az alkoholt, de utána is csak mérséklet mértékben, heti 3-4 pohárral lehet fogyasztani. Mások azt mondják, hogy a legbiztosabb, ha egyáltalán nem iszik alkoholt a gyerekét váró nő.