Könnyen jött, nehezen megy - tippek, hogyan szokjunk le a dohányzásról

Infostart
2010. június 1. 08:20
Az első szál cigaretta után valószínűleg még nem gondolunk azokra a nehézségekre, amelyeket a dohányzásról való leszokás okoz. A füstölgés kellemetlen oldalát többnyire csak pár éves dohányzás után érzékeljük, de szerencsés esetben még a súlyosabb következmények megjelenése előtt sikerül leszokni káros szenvedélyünkről. Ötleteket adunk arra, mihez kezdjünk, ha ránk tör a cigaretta utáni vágy.

Tapasz, rágógumi, gyógyszer - ma már számtalan eszköz segít, ha a füstmentes életet választjuk. A különböző készítmények segítségével fokozatosan csökkenthető a nikotinéhség és így sok, a leszokással járó kellemetlen mellékhatást megspórolhatunk.

A dohányzás függőség, ha rabjai vagyunk, a leszokás során a nikotin pótlása mellett azonban előbb-utóbb adódnak olyan élethelyzetek, amelyek különösen megnehezítik a dolgunkat.

Az ilyen helyzetekre érdemes előre felkészülnünk és olyan pótcselekvéseket keresnünk, amely segítségével elterelhetjük gondolatainkat a cigaretta utáni vágyakozásról.

A dohányzás szenvedélybetegség. A leszokás éppen ezért nem oldható meg pusztán a biológiai szükségletek - jelen esetben a nikotin - pótlásával, a dohányzás abbahagyása sok esetben jelentős változtatásokat tesz szükségessé az egyén életében - magyarázza Kocsi Anikó, az Oxygen Medical pszichoterapeuta orvosa. Szükség lehet olyan pótcselekvésekre, amelyekkel az orális fixáció enyhíthető.

Hasznos lehet, ha mindig van nálunk egy üveg ásványvíz, amelyből kortyolhatunk és a kezünket is lefoglalhatjuk, ha egy hosszú séta közben törne ránk a cigaretta utáni vágy. A különböző nassolni valók is jó megoldást jelenthetnek, de ha nem szeretnénk a leszokás után a plusz kilók ellen is küzdeni, akkor válasszunk egészséges, alacsony kalóriatartalmú nassokat. Ez lehet szeletelt gyümölcs, zöldség, mértékkel aszalt gyümölcs, vagy különböző magvak.

Jó megoldás lehet, ha a nehéz pillanatokban emlékeztetjük magunkat arra, miért is döntöttünk a leszokás mellett. Ha ez sem segít, tegyünk egy sétát, vagy hívjunk fel egy barátot, ismerőst, akitől támogatást kérhetünk, vagy a beszélgetéssel elterelhetjük a gondolatainak. A legtöbb esetben a nikotin utáni vágy pár perc elteltével alább hagy, így csak a legintenzívebb időszakokon kell átlendíteni magunkat.

A legnehezebb időszak rendszerint az esti, lefekvés előtti pár óra. Napközben lefoglalnak a tennivalók, de az esti televíziózás, beszélgetés mellett könnyebben elcsábulunk. Érdemes kicsit átszerveznünk az életünket. Járjunk munka után sportolni, vagy keressünk olyan hobbit magunknak, ami esténként segít elterelni a figyelmünket.

A nikotin hiánya miatt keletkező és a leszokással járó stressz levezetésére sportolás mellett érdemes valamilyen relaxációs tevékenységet is választanunk. Ez lehet akár egy forró fürdő, kerti munka, a háziállattal való törődés is, de részt vehetünk szakképzett vezető által irányított csoportos foglalkozásokon is.