eur:
392.82
usd:
366.69
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Nagylelkűséggel növelhető a fizikai állóképesség!

Nem csak mások életét befolyásolja a jótett, hanem a jótevőét is - állítják a kutatók. Kísérletekkel igazolták, hogy a nagyvonalúság amellett, hogy lelkileg elégedetté tesz, a testi teljesítőképességet is növeli - közölte a Daily Mail.

A jótékonyság testileg és lelkileg is megerősít. Ezt állapította meg két egymástól függetlenül elvégzett kísérlet.

Az egyikben több szempontból elemezték a jótékonykodókat a Harvard Egyetem tudósai. Először annak néztek utána, hogy a jótett miként hat az akaraterőre és a fizikai állóképességre.

Egy dollárt adtak az önkénteseknek, és azt mondták nekik: tartsák meg, vagy ajándékozzák el. Ezután egy bizonyos súlyt kellett megtartaniuk olyan hosszan, ameddig csak tőlük telt.

Meglepetésre azok, akik jótékonyságra fordították a dollárjukat, csaknem tíz másodperccel tovább bírták a terhelést a többieknél.

A másik tesztnél az önkénteseknek szintén súlyt kellett tartaniuk, miközben leírnak egy képzeletbeli összeget, amellyel vagy segítenek valakinek, vagy ártanak neki, illetve valami lényegtelen dologra szánják.

Ennél a kísérletnél ismét bebizonyosodott, hogy a jótevőknek lényegesen nagyobb az állóképessége, mint a közömböseknek.

Azonban a legerősebbnek az bizonyult, aki képzeletben ártott valakinek - tudatta a tanulmányt közzétevő Társadalom- és Személyiség-lélektani Tudományos folyóirat.

Úgy tűnik, azt, hogy jámborrá vagy gonosszá válunk, befolyásolják a morális tetteink - szögezte le Kurt Gray, a kísérletekben közreműködő egyik tudós.

Amikor az emberek jótékonyságot vagy aljasságot látnak, gyakran azt mondják: "én erre sosem lennék képes", vagy "bennem nincs ennyi erő". Azonban amikor érzékeljük, hogy jók vagy rosszak vagyunk, ezt azonnal meg is testesítjük tetteinkben - fejtette ki a szakértő.

A másik tanulmányt, amelyet a Royal Society című lap közölt, a Newcastle Egyetemen készítették ugyanerről a jelenségről. Itt a kísérlet egy olyan játékról szólt, amely arra alapult, hogy a résztvevőknek készpénz kellett adniuk a játékostársaiknak.

Akik a kezdésnél bőkezűek és nagylelkűek voltak, később népszerűvé és megbízhatóvá váltak, és több pénzzel zárták a játékot a többieknél - állapították meg a kutatók.

Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×