Megvakulhat a "szoláriumfüggő"

Infostart
2009. október 19. 17:45
Az Angliában élő Sam Laing több éven keresztül hetente többször is járt szoláriumba, ám nem használt szemüveget. Most félő, hogy 23 évesen megvakul. Története azt bizonyítja, hogy be kell tartani a szoláriumozás "szabályait".

A 23 éves Sam Laing tizenévesen kezdett szoláriumba járni, mert bevallása szerint utált sápadtnak kinézni. A szoláriumban azonban nem használt szemüveget, mivel nem akarta, hogy a szeme körül megmaradjon annak a helye. "19 éves koromra már olyan fontossá vált nekem, hogy barna legyen a bőröm, hogy heti háromszor jártam szoláriumba" - vallotta be a lány.

Az angliai Sunderlandben élő Sam most a szolárium helyett az orvost látogatja, ugyanis védőszemüveg használata nélkül úgynevezett pterygium, vagyis húsos kinövés fejlődött ki mindkét szemének felszínén. Ez a más néven kúszóhályog akkor alakul ki, ha a kötőhártyát hosszabb ideig UV sugárzás éri.

Kezdetben csak viszketett és kivörösödött a szeme, ezért a háziorvosa egyszerű bevérzésre gyanakodott, később azonban már látható volt a kinövés. Orvosai azt mondták a lánynak, hogy mindkét szeméből műtéttel kell eltávolítani a gócokat, különben megvakul. A doktorok közölték vele, hogy még a sikeres operáció sem garancia arra, hogy nem nőnek vissza a gócok.

A lánynak, aki a diagnózis után felhagyott a szoláriumozással, napszemüveget kell viselnie az utcán, hogy védje a szemét a káros napsugaraktól.

"Remélem, az, ami velem történt figyelmeztetésként szolgál a többi szoláriumozónak, hogy az UV-sugarak mennyire veszélyesek lehetnek" - tette hozzá Sam.