Még mindig meghal minden 10. koraszülött

Infostart
2009. október 5. 20:40
A becslések szerint évente 13 millió gyermek születik idő előtt világszerte. A koraszülöttek közül több mint egymillió egy hónapig sem él.

Az újszülötteknek mintegy 9,6 százaléka koraszülött - derül ki egy nemzetközi jelentésből. Az elhunyt csecsemőknek viszont a 28 százalékáról mondható el, hogy idő előtt jött világra.

A Marchz of Dimes alapítvány, valamint más szervezetek közreműködésével készült jelentés szerint a koraszületett gyermekek aránya Afrikában a legmagasabb, a második helyen pedig Észak-Amerika, azaz az Egyesült Államok és Kanada áll.

A koraszülött gyermekek 85 százaléka Afrikában jön világra, ahol 100 gyermekből átlagosan majdnem 12 koraszülött. Õk évente mintegy négymillióan vannak. Észak-Amerikában a koraszülöttek aránya 10,6 százalék, Ázsiában 9,1 százalék, Latin-Amerikában és a karibi térségben 8,1 százalék, Ausztráliában és Új-Zélandon 6,4 százalék, míg Európában a legalacsonyabb, 6,2 százalék.

Az Egyesült Államokban az elmúl 25 évben jelentősen, 36 százalékkal növekedett a koraszülöttek száma. A kutatók szerint ez annak tudható be, hogy egyre több nő szül 35 éves kora felett. Ebben a korban sokan már csak mesterséges megtermékenyítéssel tudnak teherbe esni, amely jelentősen megnöveli az ikerterhesség lehetőségét, amely pedig a koraszülés esélyét növeli.

Mint fogalmaznak, a koraszületés világszerte nagy terhet jelent mind érzelmi, mind fizikai szempontból, és anyagilag is gondot okozhat a család és a közegészségügy számára.

A túl korai születés ugyanis nemcsak a csecsemőhalál kockázatát növeli. Az első évüket túlélő gyermekek a későbbiekben is számos betegségre fogékonyabbak lesznek társaiknál.