Mitől kap tüdőrákot, aki soha nem dohányzott?

Infostart
2009. szeptember 22. 10:40
A dohányosoknál és a nem dohányosoknál másféleképpen jelentkezik a tüdőrák, így a terápiának és a megelőzésnek is különböznie kell a két csoportnál - figyelmeztetnek amerikai kutatók.

A passzív dohányzás és a radon gáz okoz elsősorban tüdőrákot azoknál, akik maguk soha nem pöfékeltek - összegezte a kutatás eredményét Charles M. Rudin, a Johns Hopkins Kimmel Rákközpontjának munkatársa.

Emellett okozhat még rákot a nemdohányzóknál az azbeszt, a fafűtéses kályha és a sütőolaj is, de minden második esetnél nem vezethető vissza a betegség a rizikófaktorokra.

Rudin szerint egyértelműen kiderült, hogy a nemdohányzók tüdőrákjának genetikai, sejt és molekuláris természete különbözik a dohányosok betegségétől, így nyilvánvaló, hogy másfajta terápiát és megelőző stratégiát kell az esetükben alkalmazni.

A nemdohányzóknál a tüdőrákot általában már előrehaladott állapotban diagnosztizálják, miután a beteg olyan általános tünetekre panaszkodik, mint a köhögés és a mellkasi fájdalom. Éppen a tünetek miatt gyakori, hogy az orvosok azt hiszik, a páciensnek csak valamiféle légzőszervi betegsége van, és ezért az alapos kivizsgálás helyett antibiotikumot vagy asztma elleni szert írnak fel neki.