A rákgyógyszer mellékhatása: eltűnik az ujjlenyomat

Infostart
2009. május 27. 20:40
Egy széles körben használt, rák elleni gyógyszer egyik mellékhatása lehet, hogy "eltünteti" az ujjlenyomatot, ez pedig komoly gondokat okozhat azoknak a pácienseknek, akik külföldre utaznak - figyelmeztetnek amerikai orvosok.

Az Annals of Oncology című szaklapban megjelent cikkében Eng-Huat Tan szingapúri orvos leírta: egyik betegét, akit rákgyógyszerrel kezeltek, azért tartották több órán keresztül őrizetben egy reptéren az amerikai vámtisztek, mert nem tudták leolvasni az ujjlenyomatát.

A férfi nem bűnöző, és nem is terrorista, hanem egy daganatos betegségből felépült beteg, aki olyan gyógyszert szedett, amely miatt gyakorlatilag eltűnt az ujjlenyomata. A 62 éves férfi ugyanis miután jól reagált a kemoterápiára, és felépült rákos megbetegedéséből, három éven keresztül egy kapecitabin nevű gyógyszert szedett, hogy ne térjen vissza a rák. A szer egyik mellékhatása azonban az, hogy hámlás és hólyagok jelentkezhetnek a tenyéren, illetve a lábon.

Az illetőnek, akit a reptéren négy órán keresztül tartottak fogva, a vámtisztek azt tanácsolták, hogy szerezzen be az onkológusától egy papírt, amelyen szerepel, hogy ennek a gyógyszernek milyen mellékhatása lehet, így megkönnyítheti azokba az országokba a belépést, ahol ujjlenyomatot is vizsgálnak.

Eng-Huat Tan szerint blogoldalakon már több beteg is beszámolt hasonló tapasztalatokról. "Elképzelhető, hogy egyre növekszik azon páciensek száma, akiknél jelentkezik a gyógyszer melllékhatása, ám nem figyelnek fel rá, így bajba kerülhetnek a reptéren" - figyelmeztetett a professzor.