Miért alszanak a kamaszok olyan sokat?

Infostart
2009. március 10. 10:00
A szülők gyakran csodálkoznak és mérgelődnek azon, hogy tinédzserkorú gyerekük milyen sokat képes aludni. Pedig a legtöbb kamasz nem lusta, hanem egész egyszerűen biológiailag szüksége van arra, hogy a normálisnál tovább maradjon ágyban.

Nem ritka, amikor a kamasz hétvégenként délben bújik elő szobájából álmosan és kócosan. A szülők ilyenkor hajlamosak lustának vagy lázadónak titulálni gyereküket, pedig a megnövekedett alvásigénynek biológiai okai is lehetnek.

Kutatók úgy vélik, hogy tíztől húszéves korig a fiatalok azért fekszenek le és kelnek későn, mert nyolc helyett nekik legalább kilenc óra alvásra van szükségük.

Az oxfordi Brasenose College szakértője a BBC-nek nyilatkozva elmondta: a tinédzserek szervezetében a "vekker" két órával későbbre van állítva, éppen ezért később fekszenek le, tovább alszanak, és igazán délután tudnak jól teljesíteni. Russel Foster azt javasolja, hogy az iskolákban egy órával későbbre tegyék a tanítás kezdetét, a nehezebb tantárgyakat pedig időzítsék későbbre az órarendben, így csökkenne a lógósok és a depressziósok száma.

Neil Stanley, a Kelet-angliai Egyetem alvásszakértője szerint azzal is magyarázható a kamaszok fokozott alvásigénye, hogy a fiatalok ebben az életszakaszban nagy változásokon mennek keresztül: változik a testük, rengeteg vizsgát kell tenniük és hirtelen a felnőttek világába találják magukat.