Hazudunk arról, milyen könyveket olvastunk

Infostart
2009. március 5. 20:44
Hajlamosak vagyunk azt mondani, hogy olvastuk a Háború és békét vagy az Ulyssest, pedig valójában nem. Ezzel az apró füllentéssel akarjuk magunkat vonzóbbnak és intelligensebbnek feltüntetni - derül ki egy brit felmérésből.

Sokan kérkednek azzal, hogy olvasták Tolsztoj sokkötetes Háború és békéjét vagy James Joyce modern regényfolyamát, az Ulyssest. Egy brit felmérésből azonban kiderült, hogy többségük valójában hazudik. A könyv világnapjára 1342 ember megkérdezésével készített vizsgálat eredménye szerint a válaszolók kétharmada füllent arról, hogy milyen jelentős könyvön rágta már át magát.

A "hazugság toplista" élén George Orwell világhírű regénye, az 1984 áll, amelyről a megkérdezettek 42 százaléka szokta mondani, hogy olvasta. Szívesen füllentenek Tolsztoj robosztus művéről, a Háború és békéről (31 százalék), az ezeroldalas Ulyssesről (25 százalék), a Bibliáról (24 százalék) és Gustave Flaubert Bovarynéjéről (16 százalék) is. A listán szerepel Marcel Proust Az eltűnt idő nyomában című regénye, sőt Barack Obama könyve is.

A brit Nemzeti Műveltségi Társaság igazgatója szerint az emberek azért hazudnak arról, mit olvastak, hogy intelligensebbeknek és szexuálisan vonzóbbnak tűnjenek. Jonathan Douglas ugyanakkor figyelmeztet: ez egy igen kockázatos stratégia, mivel elég gyorsan kiderülhet, hogy valójában nem olvastuk a szóban forgó művet.

A megkérdezettek 61 százaléka arra a kérdésre, hogy mit olvas szívesen, a Harry Potter-kötetek szerzőjét, J. K. Rowlingot említette. A felmérésből az is kiderült, hogy az olvasók közel kétharmada könyvjelző helyett a lapok csücskének behajtását használja arra, hogy megjelölje, hol tart, 48 százalékuk pedig bevallotta: már olvasott el úgy könyvet, hogy azt eredetileg ajándéknak szánta.