Kevesebb folyadék fogyasztása ajánlott a vajúdó nőknek

Infostart
2009. január 29. 09:20
Azok a terhes nők, akik túl sok vizet isznak vajúdás közben, a merevgörcsöt és a kómát kockáztatják - állítják svéd kutatók, akik szerint a sok folyadék ugyanolyan kártékony lehet, mint a kevés.

Azoknál a nőknél, akik a vajúdás ideje alatt több mint 2,5 liter vizet isznak, jelentősen nő a hiponatrémia, vagyis a víztúladagolás kockázata - derült ki a svéd Karolinska Intézet kutatásából. Az állapot legjellegzetesebb tünetei az ingerlékenység, a fejfájás, az émelygés és a hányás.

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a vér alacsony nátriumszintjével járó állapot hosszabb vajúdáshoz, rosszabb esetben pedig akár agyduzzanathoz, rángógörcshöz és kómához vezethet.

Az intézet kutatói egy svéd kórházban végeztek vizsgálatot 287 terhes nőn 2007 januárjától júniusáig. A várandós kismamák számára nem határozták meg, mennyit ihatnak vajúdás közben. A kutatók vérmintákat vettek a nőktől szülés előtt és után, hogy megnézzék, a folyadékbevitel mennyire volt hatással a vajúdásra és a kisbabára. A vizsgált kismamák közül 61 több mint 2,5 liter folyadékot fogyasztott, 16-uknál pedig az orvosok megállapították a hiponatrémiát.

Dr. Vibeke Mön, a Karolinska Intézet munkatársa szerint könnyen elkerülhető a víztúladagolás: nem kell a nőket arra ösztönözni, hogy igyanak minél többet szüléskor, hanem a test természetes jelzésére kell figyelni, vagyis akkor fogyasszanak több folyadékot, ha szomjasak.