Tragédiák napról napra

Infostart
2009. január 16. 21:00
A szegényebb országokban élő nőknek 300-szor nagyobb esélyük van arra, hogy belehalnak a szülésbe, mint a fejlett világ lakóinak - figyelmeztet az Unicef. Nigerben a legrosszabb a helyzet.

2005-ben világszert csaknem félmillióan haltak meg valamilyen, a szülés során fellépő komplikációban. 99 százalékuk a nem iparosodott országok lakói közül került ki, több mint 50 százalékuk pedig Afrikából - figyelmeztet az Unicef.

A legrosszabb anyasági halálozási mutatóval a világon Niger rendelkezik, itt a nőknek egy a héthez az esélyük arra, hogy meghalnak a terhesség alatt vagy a szülés közben.

A legbiztonságosabb ország ebből a szempontból Írország, ahol egy a 47 600-hoz az esély arra, hogy egy nő a terhessége miatt hal meg.

Az ENSZ gyermekvédelmi szervezete célul tűzte ki, hogy 2015-re 75 százalékkal csökkenjen az anyasági halálozások száma a világon. Mindez különösen a fejlődő országokban nehézkes, ezekben ugyanis nagyon fiatalon szülik első gyermeküket a nők, egy 15 év alatti lánynak pedig ötször akkora esélye van arra, hogy belehal a szülésbe, mint egy 20 év felettinek.

Az egészségügyi mutatók tekintetében a legnagyobb szakadék az anyák halálozási rátájában mutatkozik a fejlett és a fejlődő országok között. Mindez természetesen növeli a csecsemőhalálozások számát is, hiszen kisebb eséllyel maradnak életben azok a gyermekek, akik világra jöttükkel egy időben veszítik el az édesanyjukat.

A csecsemőhalálozások száma Libériában a legmagasabb, itt 1000 élve születésre 66 gyermekhalál jut.