Az űrből is látszik a nyulak okozta pusztítás

Infostart
2009. január 13. 11:32
Katasztrófához vezetett a macskák eltávolítása a Déli-sarkkörhöz közeli Macquarie-szigeten: emiatt ugyanis elszaporodtak a nyulak, amelyek felfalják a növényzetet. A tájkép változása már az űrből is látható.

A macskákat a 19. században hozták a szigetre a bálnavadászok, és 2000-ben távolították el az Ausztráliához tartozó szigetről, mert veszélyes mértékben pusztították a tengeri madarakat (becslések szerint évente hatvanezer példányt vadásztak le) - igaz, "cserében" kordában tartották a nyúlpopulációt is.

Azóta viszont a nyulak rémesen elszaporodtak, és felfalják az egész növényzetet. Akkora károkat okoztak a sziget flórájában, hogy a változás már az űrből is látható. Az ausztrál kormány ezért azt tervezi, hogy kiirtja a nyulakat - a patkányokkal és az egerekkel egyetemben a világörökséghez tartozó szigetről.

Ausztrál kutatók szerint jó lenne, ha a kormányok tanulnának az esetből. "2000 és 2007 között teljesen felborult az ökológiai egyensúly, évtizedek természetvédelmi munkája veszhet kárba" - hangsúlyozta Dana Bergstrom ausztrál kutató, aki munkatársaival az Applied Ecology című brit szaklapban publikált tanulmányban dolgozta fel a természeti katasztrófa történetét.

A kutatók becslése szerint a helyreállítás költségei 24 millió ausztrál dollárra (3,45 milliárd forint) rúgnak. A százezresre duzzadt rágcsálóállományt mérgezett csalétekkel fogják megtizedelni. A nyúlirtás a tervek szerint 2010-ben indul.