Az esetleges balesetek elkerülésére a hatóságok szigorú feltételekhez kötik a tűzijátékkal kapcsolatos kellékek árusítását, és pirotechnikában jártas szakértők nem győzik figyelmeztetni a lakosságot azokra a szomorú következményekre, amelyek a látványos fényhatásokat kiváltó árucikkek szakszerűtlen kezeléséből fakadhatnak.
Az áruminőséget ellenőrző hivatal pecséttel látja el az Európai Unióban nyilvántartott vállalatok gyártmányait, az ezeknél jóval olcsóbb, zugáruként kínált, jórészt Kínában, de akár a szomszédos Lengyelországban vagy Csehországban előállított termékekről viszont hiányzik ez a pecsét. A hatóságok ezért óvnak az ilyen pirotechnikai árucikkek használatától.
Ennek ellenére tavaly a szilveszter előtt eladott termékek több mint fele Kínából érkezett. Felmérések szerint egy-egy háztartás átlag 90 eurót költ pirotechnikai cikkekre, amelyek között a legkedveltebb a vezetőpálcás rakéta.
Idén a szikraszökőkút, a tűzforgó és a röppentyű iránt is felszökött a kereslet, így csaknem biztosra vehető, hogy a németek ezúttal is legalább 100 millió eurót szánnak az újesztendő beköszöntését üdvözlő fény- és hanghatásra.
Az állatvédő egyesületek sorozatos felhívása ezúttal is pusztába kiáltott szónak tűnik, ugyanis a háziállatok, kiváltképpen a kutyák tartósan megsínylik a szilveszter éjszakai zajártalmat. Sokkal szigorúbban veszik viszont annak a rendelkezésnek a betartását, amely szerint pirotechnikai cikkeket csak nagykorú személyeknek lehet eladni.
Noha ez sem szavatolja 100 százalékban az esetleges kihágások megelőzését, a hatóságok arra számítanak, hogyha a kiadásokat illetően az idei tűzijáték sem marad el a tavalyi mögött, a gondatlanságból származó sebesülések száma nem ér el rekordszintet.