A rapzene valójában a középkori Skóciából ered

Infostart
2008. december 29. 20:00
A rapzene nem az amerikai Bronx vagy Brooklyn utcáiról, hanem a középkori Skócia kocsmáiból ered - állítja egy amerikai akadémikus.

Az Új-Mexikói Egyetem professzora szerint az úgynevezett rapcsaták - amikor két vagy több előadó bonyolult kifejezésekkel sértegeti egymást - valójában a középkori Skóciából eredeztethetők.

Szász Ferenc elmélete szerint a skót rabszolgatartók honosították meg Amerikában a "flyting" művészetét: az intenzív, gyakran vulgáris szópárbajt, amelyet hitelesen ábrázol korunk amerikai rapsztárjának, Eminemnek Nyolc mérföld című filmje.

Az akadémikus szerint állítását alátámasztja egy 16. századból fennmaradt szöveg, amely annak a bizonyítéka, hogy két rivális skót költő hogyan bonyolódik egymással obszcén és rímbe szedett szópárbajba IV. Jakab skót király bíróságán. Maga a fennmaradt szöveg több mint ötszáz sornyi trágárság - mondta az akadémikus.

Szász professzor egy amerikai polgárháborús verset is felhoz bizonyítéknak, amely a New York Vanity Fair magazin 1861. november 9-ei számában jelent meg. A szakértő szerint a költemény az első lejegyzett példája annak, hogy a szópárbajoknak az Egyesült Államokban már ekkor is volt hagyománya.

A Yale Egyetem professzora osztja Ferenc Szász nézetét, miszerint skót rabszolgatartóknak nagy befolyásuk volt az afroamerikai zenei hagyományokra. "Két ember szertartásszerű verbális párbajba keveredik egymással. A nyertesé az utolsó szó a vitában, a vesztes pedig feltűnő csendben marad" - foglalja össze Willie Ruff a "flyting" és a rapcsaták művészetének lényegét.