Öt dolog, amit rosszul tudtunk a karácsony káros voltáról

Infostart
2008. december 26. 18:00
Sokan hiszik, hogy a karácsonyi ünnepek komoly veszélyt jelentenek az egészségünkre. Vannak dolgok, amelyek valóban ártalmasak lehetnek - például a hatalmas lakomák és a nagy ivászatok - ám, akadnak olyan hiedelmek is, amelyeknek semmi alapjuk nincs.

A British Medical Journal szakértőinek hála, öt dolgot lehúzhatunk arról a listáról, amely miatt eddig sokan halálra aggódták magukat a karácsonykor.

1. mítosz: A sok édességtől hiperaktívvá válnak a gyerekek

Ezzel a kérdéssel kapcsolatban több vizsgálatot végeztek, mint sok gyógyszer hatásáról - és mindegyikből egyértelműen az derült ki, hogy semmiféle összefüggés nincs a cukor és a hiperaktivitás között - hangsúlyozza Aaron Carroll, az Indianai Egyetem orvosi karának oktatója.

Az édesség még azoknak a gyerekeknek a viselkedésében sem okoz változást, akik cukor-érzékenyek vagy figyelemhiányosak.

A szülők közül sokan azt "tapasztalják", hogy a gyerekek kiszámíthatatlanabbul, kaotikusabban viselkednek, miután sok édességet ettek - ez azonban inkább csak érzékcsalódás, állítja a cikk másik szerzője, Rachel Vreeman, aki szintén az Indianai Egyetem orvosi karán oktat.

Ezzel kapcsolatban emlékeztetett egy vizsgálatra, amelynek során a szülőknek azt mondták, hogy a gyereknek cukortartalmú üdítőt adtak - holott a kicsik tiszta vizet kaptak. A szülők mégis arról számoltak be tapasztalatként, hogy a gyerekek teljesen "becsavarodtak" a cukortól - a független megfigyelők azonban semmi ilyesmit nem vettek a kicsiken észre.

2. mítosz: Több öngyilkosságot követnek el az ünnepek idején

Általánosan elterjedt hiedelem, hogy télen, amikor barátságtalan az idő, keveset süt a nap és a karácsonykor a magány jobban bántja az egyedül élőket, többen lesznek öngyilkosok.

Ez azonban nem igaz, éppen ellenkezőleg: a statisztikák azt mutatják, hogy világszerte több ember vet véget önkezével az életének az év melegebb és naposabb időszakaiban.

Ami pedig a családi ünnepeket - például a karácsonyt és a születésnapokat - illeti, 35 év adatai alapján egyértelmű, hogy éppenséggel nem ez az öngyilkosságok ideje.3. mítosz: A mikulásvirág mérgező

December - a nevéből is következően - a mikulásvirág időszaka, és sok felnőtt ilyenkor le sem veszi a szemét erről a gyönyörű növényről, nehogy véletlenül a gyerek vagy a kutya megkóstolja a vörös szirmokat és beteg legyen tőle.

A közhiedelemmel ellentétben azonban a mikulásvirág nem mérgező: az Egyesült Államokban 22.793 esetben kóstolta meg gyerek a szirmokat, de egyszer sem történt mérgezés. Sőt: a mikulásvirág-evők 96 százaléka még annyira sem lett rosszul, hogy orvoshoz kellett volna fordulnia.

Az eredményt patkányokkal is leellenőrizték. Az állatoknak több száz gramm pépesített mikulásvirágot adtak - ez arányaiban annyi, mintha egy ember 500-600 levelet evett volna meg -, de kutya bajuk sem lett.

Ennek ellenére nem árt konzultálni az orvossal minden olyan esetben, amikor a gyerek vagy a kutya olyan növényből eszik, amelyikből nem kellene.

4. mítosz: A testhő legnagyobb részét a fejünkön keresztül adjuk le

Ezt állítja minden sapkaboltos, sőt, az amerikai hadsereg kézikönyvében is az olvasható, hogy "a testhőmérséklet 40-45 százalékát a fejünkön keresztül adjuk le", ez azonban nem igaz. A testhőt leadja a bőrünk minden négyzetmillimétere.

5. mítosz: Az éjszaka evéstől elhízunk

A hiedelemmel ellentétben éjféli nassolás nem okoz elhízást - pontosabban semmivel sem károsabb, mint ha ez délelőtt vagy délután tesszük. Több vizsgálat is megerősítette, hogy az elhízást a többletkalória okozza, nem pedig az, hogy mikor vesszük azt magunkhoz.