Három mítosz és egy igazság a kocogás hasznáról

Infostart
2008. december 3. 09:46
Aki rendszeresen kocog, előbb-utóbb találkozik egy jóakaróval, aki figyelmezteti: az életével játszik, bármikor szívrohamot kaphat a megerőltetéstől. Nézzük hát, a legfrissebb kutatások szerint egészséges-e a futás, van-e kapcsolat a kocogás és a hosszú élet között?

Három mítosz a futás egészségügyi hatásával kapcsolatban:

1. A futás szívrohamot vagy egyéb szívproblémát okozhat

Tény, hogy a mozgás hatására ideiglenesen megnő a szívroham veszélye az edzés közepe felé, ám hosszú távon nincs ilyen gond, a futás tehát összességében egészséges.

Kutatók még arra sem találtak bizonyítékot, hogy a maratoni futás okozhat-e szívrohamot azoknál az embereknél, akik nem készültek fel megfelelően a versenyre. Mint a vizsgálatokból kiderült, azok a sportolók sincsenek veszélyben, akiknek egészséges, de megnagyobbodott a szívük, ahogyan azt korábban hitték. A rendszeres kocogás tehát sokkal jobb a szívnek, mint amennyit árthat.

2. A futástól tönkremennek a csontok és az ízületek

Az American Journal of Preventive Medicine című szaklap augusztusi számában megjelent tanulmány szerint nincs bizonyíték arra, hogy a hosszútávfutóknál gyakoribb lenne az osteoarthritis (az ízületi porc károsodása), mint az egészséges, nem kocogó ambereknél. A Stanford Egyetem orvosi karának munkatársai által végzett kutatásból az is kiderült, hogy a futás segít megelőzni a csontritkulást.

3. A futás korai halált okoz

Éppen ellenkezőleg: aki középkorúként rendszeresen fut vagy másféle élénk testmozgást végez, tovább él, ráadásul idősebb korában is mozgékonyabb marad, kevésbé fenyegeti a mozgáskorlátozottság veszélye.

Stanfordi kutatók 21 éven keresztül kísérték figyelemmel olyan emberek életét, akik az ötvenes éveikben jártak a vizsgálat kezdetekor - voltak közöttük kocogók és olyanok is, akik soha nem futottak.

Kiderült, hogy a futók idősebb korukban könnyebben felkeltek a székből és könnyebben sétáltak, mint a "lusták". A vizsgálat 19. évére a rendszeres kocogóknak csak a 15 százaléka halt meg, míg az arány a másik csoportnál elérte a 34 százalékot.

Ami viszont igaz: A futás növeli a bőrrák kialakulásának veszélyét

Ez bizony igaz: egy 2006-as vizsgálatból kiderült, hogy a fehér bőrű maratoni futóknak több abnormális anyajegyük és hámsérülésük, mint azoknak, akik nem kocognak, és nagyobb az esélyük a bőrrákra. (Deena Kastort, aki a pekingi olimpián indul maratoni futásban, szintén bőrrákkal kezeltek.)

Minél többet fut valaki, annál nagyobb veszélynek van kitéve - derült ki a vizsgálatból.

Erre azonban van megoldás: a napvédő krémek használata. Emellett nem javallott akkor futni, amikor a legjobban tűz a nap - tegyük át az edzést kora reggelre vagy késő délutánra, esetleg estére.

A testünket fedjük be, amennyire csak lehet: vegyünk fel sapkát és annyi ruhát, amennyit el bírunk viselni.