"Akár kilenc és fél másodperc alatt is le lehet futni a 100 métert"

Infostart
2008. november 30. 10:00
Az ember képes arra, hogy 9,5 másodperc alatt fussa le a 100 méteres távot - állítja egy amerikai kutató, aki szerint azonban a versenylovak és kutyák már elértek teljesítőképességük határához.

Ha beválnak Mark Denny jóslatai, akkor valamikor a jövőben egy férfi sprinter akár több mint kéttized másodpercet is lefaraghat a 100 méteres futás rekordidejéből. A jelenlegi világcsúcsot a jamaikai Usain Bolt tartja, aki idén augusztusban a pekingi olimpián 9.69 másodperc alatt futotta le a távot. Akkor több szakember is úgy kommentálta az eredményt, hogy ezt az időt már szinte lehetetlenség tovább faragni.

A Stanford Egyetem biomérnöke, aki mellesleg maratoni futó is, azt vizsgálta, hogy vajon létezik-e abszolút határ, amelyen túl már nem lehet gyorsabban lefutni a 100 métert. Összevetette a leggyorsabb férfi futók időeredményeit, és megállapította: a sportolók még egyik versenytávon sem érték el azt a csúcssebességet, amelyet már nem lehet túlszárnyalni.

A kutató szerint a férfi sprinterek közül valaki egy nap 9,48 másodperc alatt futja le a 100 métert, de a nők is jócskán faragni fognak a jelenlegi 10,19 másodperces világrekordból. A maratonistáknál a 42,195 kilométert a most érvényben lévő rekordhoz képest a férfiak több mint 4, a nők pedig három perccel rövidebb idő alatt futhatják majd le.

A professzor megnézte a leggyorsabb állatok teljesítményét is. A lovak esetében a Kentucky Derby eredményeit fésülte át az 1940-es évektől, valamint két másik nagy amerikai verseny győzteseit az 1970-es évektől kezdve, és arra a következtetésre jutott, hogy a telivérek sebessége nem fejlődött számottevően. Ugyanezt találta a kutyaversenyek adataiban is.

A szakértő azonban bevallotta: fogalma sincs, milyen fiziológiai korlátai lesznek a futók teljesítményének, ha majd egyszer eljutnak a határhoz - oda, amelynél gyorsabban már nem lehet futni.