A nappalt szimulálják a gyengéd ébresztőórák

Infostart
2008. október 27. 07:57
A vasárnapi óraátállítással ránk köszöntött a téli időszámítás, rövidebbek a nappalok, kevesebb fény ér minket. Az angolok közül sokan "hajnalszimulátort" vesznek, egy olyan órát, ami nem hanggal, hanem a reggeli nap fényének utánzásával ébreszti fel az álomszuszékokat.

Szombatról vasárnapra virradó éjjel visszaállították az órát, így rövidebb napok következnek, amitől pedig sokan tartanak, ugyanis szezonális érzelmi zavaruk van, a kevesebb fény miatt melankolikusabb hangulat tör rájuk.

A kutatások szerint csak Nagy-Britanniában négymillióan szenvednek a betegségben, félmillióan már legalább tíz éve. Ezért igen kelendőek az olyan fénydobozok és órák, amelyek a felkelő nap fényét utánozzák reggelente. Az antidepresszánsokat is háromszor annyian szedik, mint a kilencvenes évek elején.

Ebben a hónapban a kormány 173 millió fontot (mintegy 60 milliárd forint) költött a mentálhigiénés klinikák fejlesztésére. A depresszióval foglalkozó szakemberek száma is a négyszeresére emelkedett 2005 óta. Egy háziorvos szerint a téli depressziótól szenvedők száma azért nőhetett, mert egyrészt tudatosabban állunk hozzá, azaz hangulati problémák esetén egyre többen erre gondolnak elsőként, és mert kevésbé bélyegzik meg a betegséget.

Az egy évvel ezelőttihez képest 63 százalékkal több "hajnalszimulátort" vásároltak 2008-ban. Ezek mögött az az elképzelés húzódik meg, hogy az emberek könnyebben ébrednek föl a fényre, mint a hangra.

Ugyanakkor vannak, akik szerint a téli depresszió csak mítosz. Vidje Hansen norvég pszichiáterprofesszor nemrég tette közzé tanulmányát, amelyben kifejti, hogy ugyan Norvégiában két hónapon keresztül nincs napfény, ő mégsem talált összefüggést a fény mennyisége és depresszió közt.

Elsőként Norman Rosenthal amerikai tudós kezdte kutatni a téli depressziót 1984-ben. Õ arra volt kíváncsi, miért érzi magát lomhának télen. Számos más tudóshoz hasonlóan számára is evidencia a téli lehangoltság.