"A paranoia korát éljük"

Infostart
2008. október 21. 09:10
A 21. században egyre többen válnak paranoiássá - véli egy neves brit szakember, aki ezt elsősorban az urbanizáció rohamos terjedésének számlájára írja.

A paranoia jóval elterjedtebb, mint ahogy azt gondolnánk - véli Daniel Freeman, aki szerint Nagy-Britanniában minden negyedik ember veszélyben és fenyegetve érzi magát.

"Manapság már nem merjük kiengedni a gyerekeinket játszani, gyanakvóak vagyunk az idegenekkel szemben, és mindenhol biztonsági kamerák vesznek minket körül" - állítja a londoni King's College pszichiátriai intézetének professzora, aki tíz éve kutatja a paranoiát.

A szakértő szerint a 21. században a paranoia korát éljük, és ez elsősorban annak a következménye, hogy drasztikusan növekszik a városlakók száma. Amíg 1800-ban a lakosság csak 5 százaléka élt városokban, addig becslések szerint 2030-ra ez az arány már 65 százalék lesz.

A paranoiás esetek száma a városokban kétszer magasabb, mint vidéken - mondja a szakember, aki ezt azzal magyarázza, hogy a szociális kötődések a városokban lazábbak, mint a kisebb, falusi közösségekben, ahol viszonylag stabil támogatói hálózatok léteznek.

A városi lét egyik hátulütője a társadalmi elszigetelődés, ami nagyban hozzájárul a paranoiás gondolatok kialakulásához - mutat rá a professzor, aki hozzáteszi: az anyagiak egyenlőtlen elosztása is hozzájárul a betegség terjedéséhez, mert az csökkenti az emberek közötti bizalmat.

Freeman professzor, akinek a témával kapcsolatos könyve a napokban jelenik meg Nagy-Britanniában, a médiát is kritizálja, amely szerinte felerősíti a félelmeket, és a "véres" híreket helyezi előtérbe.