Lebukott a jeti

Infostart
2008. október 14. 10:45
A himalájai vadkecskétől, a goráltól származik az a szőr, amelyet a jetijének hittek - közölték amerikai kutatók, miután DNS-vizsgálatnak vetették alá az északkelet-indiai Medgalaja államban talált szőrcsomót.

A durva, szürke-barna, 95-130 centiméter hosszú szőrszálakról azt hitték, hogy a legendás jeti bundájából származnak, amelyet Indiában mande barungnak neveznek. A szőrcsomót egy megrögzött jeti-hívő, Dipu Marak adta a BBC tudósítójának; ő a 2003-ban találta a dzsungel mélyén, ahol akkoriban állítólag többen is látták a titokzatos majomembert.

A BBC kérésére a végezték el a DNS-vizsgálatot, amellyel kapcsolatban Ian Redmond, az emberszabásúak szakértője kijelentette: a szőr nem a jetié, viszont az eredmény így is nagyon érdekes, mert délebbre találták, mint ahol a tudomásunk szerint a gorál él. (A vadkecske a Himalája 1000-4000 méteres hegyeinek lakója.)

A felfedezés ugyan bulvárszempontból sokkal kevésbé érdekes - a tudósok számára azonban fontos tudni, hogy a gorál élőhelye kiterjedtebb, mint gondoltuk - hangsúlyozta a tudós.

A DNS-vizsgálat eredménye persze nem tántorítja el a jeti-hívőket. "Változatlanul meggyőződésem, hogy a jeti létezik. Túl gyakran látják ahhoz, hogy ne legyen több mítosznál" - jelentette ki a szőrcsomót szolgáltató Dipua Marak.

Az elmúlt években többen is látták a Garo hegyekben a jetit, "aki" Marak szerint három méter magas és 300 kiló lehet és növényevő.