Az elmélyülés és a kapcsolatok segítenek hozzá a boldogsághoz

Infostart
2008. július 21. 20:30
A lassabb, elmélyültebb szabadidős tevékenységek és a harmonikus párkapcsolatok hozzák meg azt a kiegyensúlyozottságot az ember számára, amely elégedettséghez, boldogsághoz vezethet és amely a mindennapi stressz kezelésének egyetlen igazán hatásos módja - mondta el az InfoRádiónak Tompa Anna professzor, a Sérült világunk egészsége című kötet szerzője.

"Sérült világunk egészsége" címmel jelent meg Tompa Annának, a Semmelweis Egyetem Közegészségtani Intézetének igazgatójának az új könyve. A professzor a Nádasdy Akadémián rendezett szimpózium alkalmából beszélt a lelki egészségről.

Újabban olyasmit talált ki a mai emberiség, ami a legnagyobb hazugság a világon: hogy egyedül, egyenként is képesek vagyunk boldogulni - figyelmeztetett a professzor. Ebből fakad az egyedüllét, a magányosság. A megfizethető vagy kémiailag előidézhető boldogság hajszolása vezetett oda, hogy korunk legelterjedtebb betegségei a pszichés betegségek - fejtette ki Tompa Anna.

Az igazgató úgy látja, ma elhanyagolt terület a lelki élet. Az irodalom, a művészet, a zene kezd kiesni az emberi érdeklődés központjából. Ma már nem fontos az, ami a lelkünket megmozgatja, keveset akarunk dolgozni azért, hogy a lelkünk mozogjon - mondta a professzor, aki úgy látja: ezért nem olvas a mai emberiség.

Mindent készen, konzervként, képekként dolgozunk fel, ami nem okoz boldogságot - mutatott rá. Hozzátette: a boldogságot a felfedezés, a kibontás, a megfejtés öröme adja. Ehhez idő és energia, odafigyelés kell, valamint egyfajta műveltség.

Fontos a nevelés, a műveltség, a fittség, lelkünk ápolása, a társkapcsolatok megőrzése - figyelmeztetett Tompa Anna. Megjegyezte, ezek régi receptek, csak fel kellene figyelni arra az értékrendszerre is, ami nem annyira csillog.

A kielégítetlenség és a másra való vágyás, hogy mindig szeretnék megszerezni valamit, az teszi tönkre az emberiséget - mondta a Semmelweis Egyetem Közegészségtani Intézetének igazgatója. Át kellene térnünk a lassú módszerekre, az jobban megfelel a mi biológiánknak és elégedettséget teremt - zárta szavait Tompa Anna.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást