Bármilyen hihetetlen, a beteg rovarok is "berekednek"

InfoRádió / MTI
2008. július 17. 20:40
A dongók halkabban dongnak, ha betegek, és miként az emberek, napi teendőik elvégzése nagyobb fáradsággal jár, míg meg nem gyógyulnak - állítják brit kutatók.

Ha pedig a mézelő méhek immunrendszere fertőzés miatt aktív, akkor a rovarok memóriaproblémákkal küzdenek - állapította meg Eamonn Mallon, a Leicesteri Egyetem evolúciós biológusa. Felfedezése a fogyatkozó méhállomány megmentésében nyújthat segítséget.

A mézelő méh a "memóriájából él", és amikor valamilyen enyhe fertőzés miatt sérül az emlékezete, az komoly következményekkel járhat - magyarázza a biológus, aki a kutatás eredményéről a brit tudományos akadémia Biology Letters című folyóiratában számolt be..

Kutatócsoportja két csoportra osztott egy méhközösséget: az egyiket mesterségesen megfertőzték, ezzel aktiválták a rovarok immunrendszerét. A méhcsoportoknak ezután kék és sárga virágokat kínáltak fel, de csak az egyik színű kehely kínált a méhek számára értékes cukros vizet.

Mindkét csoport egyedei megtalálták ugyan a táplálékot rejtő virágokat, de a fertőzött rovaroknak tíz százalékkal több idő kellett ehhez, mint az egészségeseknek.

Nagy-Britanniában valaha 25 bennszülött dongófaj élt, de az elmúlt ötven év során közülük három faj kihalt, és számos továbbit a kihalás fenyeget. A tudósok szerint ennek oka a betegségekben és a mezőgazdasági technológia átalakulásában keresendő, utóbbi miatt ugyanis számos hagyományos virágos növény eltűnt.

"Minden bizonnyal a betegségek sokkal fontosabb szerepet játszanak a vad- és háziméhek számának csökkenésében, mint azt korábban feltételeztük" - vélekedett Mallon a Reuters hírügynökség adott interjúban.