Kukkantson be a gólyák családi életébe! - webkamerák a fészkeknél

Infostart
2008. június 11. 17:21
Világszerte ismertté váltak a magyar gólyák, legalábbis az a kilenc pár, amelyet webkamera figyel. Az egyik nemzetközi, webkamerákat összegző portál júniusban a legjobb tíz felvétel közé sorolta a Magyar Madártani Egyesület által készített élő képeket, amelyeket naponta több ezren néznek meg.

Csaknem 5500 fehér gólya és mintegy 300 fekete gólya lakik Magyarországon. Közülük nyolc fehér- és egy feketególya-családot bárki megfigyelhet, fészküknél ugyanis webkamerát helyezett el a Magyar Madártani Egyesület.

Ezek képén látható, hogyan eteti a nagyhalászi gólyapár három kicsinyét, vagy hogy otthon van-e a tápiógyörgyei gólyacsalád. Megtudhatjuk azt is, hogy a kölkedi gólya még költi tojásait, és azt is láthatjuk, hogyan védi kicsinyeit a zivatartól a zalaistvándi madár.

Az EarthCam honlap júniusban a top 10-ben választotta annak a kamerának a képét, amely a nagyhalászi családot mutatja - mondta az InfoRádióban Nagy Károly, a madártani egyesület munkatársa, amelynek képét naponta három-négyezer ember nézi meg.

A 2-4 kilós madarak általában az ember közelében, falvakban raknak maguknak fészket kémények, villanyoszlopok tetején. A nagyjából egyméteres fészkét ágakból építi, és szénával, szalmával, tollakkal béleli ki. A fészkeket évente "újítják fel", így egy-egy régi fészek akár több száz kilós is lehet.

A gólyák általában 4-5 tojást raknak, ezeken a szülők felváltva kotlanak, nagyjából egy hónapig.

A gólyák már augusztus közepén csapatokba verődnek, de csak szeptemberben indulnak útnak a Boszporusz felé kerülve, Szuezen át Dél-Afrikáig, ahonnan márciusban térnek vissza.

Magyarországon a gólya fokozottan védett állat.

Hanganyag: Panulin Ildikó


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást