A passzív dohányzás végzetes lehet

Infostart
2008. május 27. 21:15
Nagyobb eséllyel kapnak agyhártyagyulladást vagy vérmérgezést azok a gyermekek, akik szüleik mellett passzív dohányosok, a cigarettafüst ugyanis gyengíti az immunrendszerüket.

Jelentősen gyengíti a csecsemők immunrendszerét a passzív dohányzás, épp ezért könnyebben elkapják a fertőző betegségeket, például a vérmérgezést vagy az agyhártyagyulladást.

A nagy-britanniai kórházi adatokból kiderül, hogy a kis súlyú vagy koraszülött gyermekek különösen nagy veszélynek vannak kitéve, ők ugyanis még gyengébben állnak ellen a külső hatásoknak, de az első néhány hónap a többi gyermek számára is kritikus időszakot jelent.

Az életük első hat hónapjában passzív dohányzásra kényszerülő gyermekek 45 százaléka egy éves koráig legalább egyszer kórházi ápolásra szorul. Akik pedig koraszülöttként jöttek a világra, és szüleik mégis dohányoznak mellettük, azoknak a háromnegyede kerül kórházba élete első évében.

A passzív dohányzás növeli a bölcsőhalál esélyét is, a 60 milliós lakosú szigetországban évente 80 csecsemő halála hozható összefüggésbe azzal, hogy szülei dohányoznak. A cigarettafüst emellett légúti megbetegedéseket is okozhat, például asztmát és allergiát is.

A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy ideje lenne drasztikus lépésekkel visszaszorítani a dohányzást, erre pedig a legalkalmasabb eszköznek a termékeket terhelő adók emelését látják.

Emellett hangsúlyozzák: azt mindenképpen meg kellene értetni a szülőkkel, hogy sokat ártanak gyermekeiknek azzal, ha velük egy légtérben, például a lakásban vagy az autóban dohányoznak.