A kamaszokat kiadós reggelikkel lehet kezelni

Infostart
2008. május 27. 20:45
Ha a szülő változatos, tápértékben gazdag reggelivel indítja iskolába tinédzserkorú gyerekét, akkor megelőzhető nála a depresszió, a szorongás, sőt sokkal szófogadóbbá válik - állítják ausztrál kutatók.

Ausztrál tudósok több mint 800 diák étkezési szokásait vizsgálták, és arra a következtetésre jutottak, hogy egy komplex reggeli javítja a tinédzserek mentális egészségét függetlenül a család jövedelmi helyzetétől, a diák testsúlyától vagy sportolási szokásaitól.

Szakértők szerint a fiatalok reggelije túl egyhangú, kevés fajta étel közül választanak: legtöbb esetben is csak zabpelyhet esznek, de nagyon sokan egyáltalán nem reggeliznek. A legújabb felmérés bebizonyította, hogy a fiatalok hangulata és egészségi állapota jobb, ha a táplálékcsoportok közül minél többet választanak a reggeliző asztalnál.

A szakértők szerint mindegy, hogy mit adnak hozzá reggelijükhöz, a lényeg, hogy ne csak a megszokott banánt és gabonapelyhet egyék, így több vitamin és ásványi anyag kerül a szervezetükbe, amitől jobban működik az agyuk, és jobb hangulatuk lesz.

A kutatócsapat szerint a 14 éves lányok és fiúk közül csak 4-ből 1 fogyaszt rendszeresen olyan komplex reggelit, ami a táplálékcsoportokból legalább 3 vagy több ételt tartalmaz. A legfőbb csoportok a következők: gabonapelyhek, gyümölcs, zöldség, tejtermék, hús, és egyebek (például tojás vagy mogyoró).

A fiatalok többsége a felsorolt csoportok közül csak kettőből választ reggelinek valót, sőt sokan egyáltalán nem választanak semmit. Pedig szakértők már régóta hangoztatják, hogy a reggeli fontos, kifejezetten pedig a fiatal szervezet számára. A fontos tápanyagokat ugyanis a máj tárolja, de a tizenévesek mája még kisebb, mint a felnőtteké, így kevesebb tápanyagot tud raktározni. Éppen ezért van szükségük arra, hogy minél változatosabb és tápértékben gazdag reggelit fogyasszanak.