Veszélyben a világ egyik legnagyobb természeti csodája

Infostart
2007. december 15. 08:30
A globális felmelegedés már a legnagyobb élő struktúrákat, a korallzátonyokat is veszélyezteti. A tengerek hőmérsékletének emelkedésével és a víz savasodásával a koralltelepek egyre nagyobb hányada tűnik el. Ha semmi nem változik, pusztulásuk egyre gyorsabb lesz.

A korallzátonyokat általában úgy emlegetik, mint a világ egyik természeti csodáját, épp ezért évről évre egyre több turista keresi fel ezeket. Különösen kedvelt az Ausztrália partjánál lévő Nagy Korallzátony.

A gazdag formavilágú, színes, nagy kiterjedésű zátonyok olyan mértékben pusztulnak, hogy 2100-ra eltűnhetnek a Földről. A világ legnevesebb tengerkutatói arra figyelmeztetnek: a probléma már a nyakunkon van, ezért azonnal cselekedni kell.

Súlyos gondot jelent, hogy a tengerek mentén fekvő fejlődő országok lakosságának száma egyre növekszik. Problémát okoz, hogy a tengerekből túlhalásszák a halakat, azaz olyan mennyiségben fogják ki őket, ami az állomány drasztikus csökkenéséhez vezet, ennek hatására pedig felborul tengeri ökoszisztéma egyensúlya.

A szén-dioxid kibocsátás is káros a tengerek élővilága számára, az egyre melegebbé és savasabbá váló óceánokban ugyanis már nem élnek meg a rendkívül tiszta vizet igénylő, érzékeny élőlények.