Hatalmas dinótemetőt találtak Ausztráliában

Infostart
2007. november 27. 13:29
Változatos dinoszaurusz maradványokat találtak Ausztrália déli partján egy tengervíz-sótalanító üzem előkészítése közben, így elképzelhető, hogy át kell tervezni a 3 milliárd ausztrál dollár (mintegy 470 milliárd forint) költségvetésű projektet.

A fosszíliák körülbelül 115 millió évvel ezelőtt élt dinoszauruszokhoz és vízben élő hüllőkhöz tartoznak, és a Melbourne-től délkeletre elterülő partszakaszról kerültek elő. A felfedezés miatt sokan a projekt megváltoztatását javasolják, hogy ne pusztuljon el az értékes lelőhely.

Ausztrália nagy része több mint egy évtizede szenved a szárazságtól, amit sok tudós a globális klímaváltozás számlájára ír. Éppen ezért határozták el egy hatalmas tengervíz-sótalanító építését az ország második legnagyobb városa, Melbourne közelében.

A komplexum 2011-től évi 150 milliárd liter ivóvizet lesz képes előállítani, majd 85 kilométeres csővezetéken Melbourne-be továbbítani.

Victoria szövetségi állam vízügyi minisztere megígérte, hogy a tervek véglegesítése előtt minden környezetvédelmi és kulturális szempontot figyelembe vesznek.

A lelőhelyen egyébként fogak, csontok és hátgerincek maradványai is előkerültek, amelyek egyebek mellett egy kétlábú, növényevő dinoszauruszhoz és egy folyókban élt ősi gyíkhoz tartoznak.