"A tej esetében is megszorításokat kell bevezetni"

Infostart
2007. október 16. 19:50
A brit kormány azt fontolgatja, hogy betiltja a friss tej fogyasztását. A cél a károsanyag-kibocsátás csökkentése, márpedig a tartós tej nem igényel hűtést. Tóth Gábor élelmiszermérnök szerint jó az ötlet, ugyanis a tartós tejekben ugyanúgy megvannak a hasznos anyagok, mint a friss tejben, és veszélytelenebbek is az egészségre.

A brit környezetvédelmi, élelmezési és vidéki ügyek minisztériuma terjesztette a kormány elé a javaslatot, amelynek értelmében 2020-ra el kell érni, hogy a fogyasztott tej 90 százaléka tartós legyen friss helyett.

Így csökkenthető lenne a hűtőházak károsanyag-kibocsátása, hiszen a tartós tej nem igényel hűtést egészen addig, amíg a dobozt ki nem nyitják. További részletek a brit javaslatról és a reakciókról itt!

A szakemberek a friss tej ellen

Tóth Gábor élelmiszermérnök az InfoRádióban elmondta: nagyon örül, hogy egy ilyen tabutémához hozzányúltak, végre el kell fogadnunk, hogy az alaptápláléknak tartott tej esetében is megszorításokat, szabályozásokat kell bevezetni.

A szakember szerint a kezelés előtti friss tejben megvannak azok az összetevők, amelyek a legjobban hasznosulnak. Másrészt viszont a friss tejben olyan szennyeződések jelenhetnek meg (például a szalmonella, vagy az agyhártya- és agyvelőgyulladást okozó ágensek), amelyek miatt az állatorvosok, a szakemberek egyre kevésbé javasolják a friss tej fogyasztását.

"A tejnek mindenképpen pasztőrözésen, ultrapasztőrözésen kell átmennie ahhoz, hogy fogyasztása biztonságos legyen, nem beszélve arról, hogy az eltarthatóság is számít" - jelentette ki Tóth Gábor.

Az ultrapasztőrözött jobb, mint a zacskós

Az élelmiszermérnök utalt arra, hogy sokan azt gondolják: az ultrapasztőrözött tejek valamilyen adalékanyagot tartalmaznak. "Olyan hangokat is hallok, hogy az ilyen tej nem is látott tehenet, tejporból készül, ezért más is az íze. Mindenképpen tisztázni kell, hogy a tej natúr termék, azaz nem tehető bele adalékanyag" - mondta Tóth Gábor.

A szakember szerint az ultrapasztőrözött, illetve a speciális, magas hőfokon nagyon kis ideig kezelt tej talán jobb minőségű is, mint a zacskós, pasztőrözött tej, hiszen esetükben a baktériumok, vírusok, kórokozók gyorsan elpusztulnak, a tápanyagtartalom viszont megmarad a termékben.

Hanganyag: Rezsek Gyõzõ


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást