Egészségesebbek a brit vendéglősök a dohányzási tilalom óta

Infostart
2007. október 1. 20:01
Jelentősen csökkent a bárok személyzetének egészségi kockázata Nagy-Britanniában, mióta betiltották a dohányzást a nyilvános helyeken - mutatta ki egy kutatás, amelyet a brit rákkutató központ finanszírozott.

A szakemberek negyven pubban vizsgálták a levegő minőségét, és a belélegzett dohányfüst lebomlásakor keletkező anyag, a kotinin koncentrációját mérték a személyzet tagjainak vérében.

A tudósok azt tapasztalták, hogy a korábbiakhoz képest az alkalmazottak vérében négyszer kevesebb kotinin van.

Ennek jelentőségét mutatja, hogy egy 2004-es tanulmány szerint a passzív dohányosoknak - a belélegzett cigarettafüst mennyiségének függvényében - akár 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel kell számítaniuk szív- és érrendszeri megbetegedésekre.

Örömteli az is, hogy a levegő minősége - amelyet a levegőben szálló, a cigarettafüstből származó részecskék számával mértek - a júniusi, veszélyesen magas szintről augusztusra annyit javult, hogy majdnem megegyezett a kinti levegő állapotával.

A dohányzás szabályozásában szerepet játszó egyik szervezet társigazgatója kijelentette: ez a kutatás minden kétséget kizáróan bebizonyította, hogy a dohányfüstmentes munkahelyek javítják a vendéglátóhelyeken dolgozók egészségét.

Nagy-Britanniában egyébként hétfőtől hatályos az a törvény, amely megtiltja, hogy 18 évnél fiatalabbaknak dohányterméket adjanak el.