"Arról beszéltek, hogy elvágják a torkomat"

Infostart
2007. július 5. 09:38
Rémálom volt - foglalta össze érzéseit a 114 napos fogva tartásáról a BBC Gázában elrabolt újságírója. Alan Johnston kollégáinak elmondta: néha már biztos volt abban, hogy nem éli túl.

Drámai beszámolót tartott rabságának négy hónapjáról Alan Johnston, akit még március 12-én hurcoltak el palesztin fegyveresek Gázában. Az újságíró elmondta: az egész olyan volt, mintha már halott lenne.

"Élve eltemetnek, és csak arra tudsz gondolni, hogy mikor ér véget. Szavakkal leírhatatlan, hogy mennyire rémisztő volt" - emlékezett vissza a brit közszolgálati televízió tudósítója.

"Arról beszéltek, hogy elvágják a torkomat" - mondta Alan Johnston, aki azután szabadult ki, hogy a Hamász radikális palesztin mozgalom képviselői foglyul ejtették egyik fogva tartójának rokonait, akik végül elárulták, hol őrzik az újságírót.

A tudósító, aki szabadulását egy csésze teával és egy hajvágással ünnepelte, a jeruzsálemi brit konzulátusról üzent videótelefonon kollégáinak.

Rettegett attól, hogy végeznek vele

"Sokszor álmodtam arról, hogy szabad vagyok, és mindig ugyanabban a szobában ébredtem fel. De most már tényleg vége van, és ez leírhatatlanul jó érzés" - mondta Alan Johnston.

Az újságíró beszámolt arról: több alkalommal is teljesen biztos volt abban, hogy nem éli túl.

Egyszer annyira megbetegedett, hogy úgy érezte, ez már a vég, máskor pedig fogva tartói fenyegették meg azzal, hogy meggyilkolják.

Alan Johnston elmondta: amikor az első videófelvétel készült róla, amely bejárta a világsajtót, fogva tartói kényszerítették, hogy olyan, robbanószerrel teli övet viseljen, amilyet a muzulmán öngyilkos merénylők.

A rázós sztoriknak vége

"Rémisztő, rémisztő vége lett" - közölte Johnston a szabadulása előtti órákról.

Igaz ugyan, hogy végül túlélte, de röviddel kiszabadítása előtt fogva tartóinak vezére még kegyetlenül összeverte.

Később aztán a Hamász gerillái körülvették a környéket, ahol az újságíró raboskodott, őreinek pedig nem volt más választásuk, mint hogy elengedjék.

A tudósító beszámolt arról is, hogy rabsága alatt a BBC World Service rádióadását hallgatta, és megköszönte, hogy annyian aggódtak érte, és próbáltak tenni a kiszabadításáért.

A 45 éves férfi szülei nagyon megkönnyebbültek, mikor fiuk szabadulása után nem sokkal felhívta őket telefonon. Alan Johnston megígérte, ezentúl kimarad a rázós ügyekből.