"Bocsánatot kérek, hogy még életben vagyok"

Infostart
2007. június 19. 08:19
A japán nyugdíjrendszer az összeomlás szélére került a társadalom elöregedése miatt. Talán ezt késztette arra a világ legidősebb férfiját, hogy bocsánatot kérjen amiatt, hogy még mindig életben van. Persze csak viccelt.

A 111 éves Tanabe Tomodzsi megkapta a Guinness Rekordok Könyvének bizonyítványát arról, hogy ő a világ legidősebb férfija.

A nyugdíjas mérnök, aki soha egy korty alkoholt nem ivott, állítja: a hosszú életben nincs semmi különleges. "Túl régóta élek. Sajnálom" - viccelődött a bizonyítvány átvételekor.

Magyarázattal azonban szolgált a hosszú élet titkára: "Az absztinencia a legjobb módszer arra, hogy az ember egészséges maradjon" - vélekedett.

A titok az egészséges étrend

A szomszédjai szerint viszont Tanabe hosszú életének titka az étrendje: főleg zöldséget eszik, és nagyon ritkán fogyaszt olajban sült ételeket.

A hosszú élet titkáról minden rekordert kifaggatnak - de ettől senki nem lett még okosabb. Egyesek a friss levegőre esküsznek - mások erős dohányosként lettek a világ legidősebb emberei. Egyesek szerint a titok a rendszeres testmozgásban rejlik, mások soha életükben nem sportoltak.

Dupla rekord

Tanabe "megkoronázásával" Japán tartja az abszolút rekordot, hiszen a világ legidősebb asszonya, a 114 éves Minagava Jone is a szigetország lakója.

Ez egyébként nem csoda, hiszen Japánban él a legtöbb száz évesnél idősebb ember: 28 ezren vannak, és közülük különösen sokan élnek az ország déli részén, Hirosima környékén és Okinava szigetén.

A japán százasok klubja 160-szorosára nőtt a hatvanas évek óta. S bár Japán büszke arra, hogy a polgárai ilyen sokáig élnek, nem tudnak megoldást a válságra, amelyet a társadalom elöregedése jelent.

Miközben ugyanis az idősek száma nő, rekord kevés gyerek születik. A probléma különösen a falvakban súlyos, ahonnan az a kevés fiatal is a nagyvárosokba költözik. Már ma is sok olyan falu van Japánban, ahol az átlagéletkor meghaladja az ötven évet.