Időutazás a Mount Everesten

Infostart
2007. június 5. 21:14
Az 1920-as években használthoz hasonló felszereléssel akarja megmászni a Mount Everestet egy nemzetközi csapat. Két brit hegymászó útját követik, akik 1924-ben tűntek el a csúcs közelében. Azt szeretnék kideríteni, az akkori felszereléssel elérhette volna-e a világ csúcsát a két brit - harminc évvel Edmund Hillary és Tenzing Norgay előtt.

George Mallory és Andrew Irvine lehetett volna az első, aki meghódítja a világ legmagasabb hegyét. A két brit 1924-ben próbálkozott a Mount Everest meghódításával - de mindketten eltűntek a csúcs közvetlen közelében.

Utoljára a csúcstól néhány száz méterre látták őket - aztán a rossz idő elzárta a kilátást, a két britről pedig azóta sem hallott senki.

Gyapjú, selyem és pamut


A nyomdokukba készülő nemzetközi csapat tagjai kizárólag olyan felszerelést használnak majd, mint Mallory és Irving. A legmodernebb vízhatlan ruhák helyett például gyapjúból, selyemből és pamutból készített ruhát viselnek majd.

A legnagyobb veszély közvetlenül a csúcs előtt várja majd a hegymászókat; egy negyven méteres, szinte függőleges sziklát kell megmászniuk. A szikla - amelyet Második Lépcsőnek neveznek - olyan veszélyes, hogy létrát szereltek rá; ezen másznak fel a kalandra vágyók.

Csakhogy - mivel 1924-ben még nem voltak ott a lépcsők - most is leszerelik majd, így a csapatnak kenderkötél segítségével kell majd felmásznia.

Mobil és pucér hát


Az expedíció lesz az utolsó, amelyik a Mount Everestre indul, mielőtt megkezdődne az esős évszak Nepálban. Az idén rekordszámú - 514 - hegymászó próbált feljutni a csúcsra.

Van, akinek sikerült; egy nepáli serpa 17-dik alkalommal mászta meg a hegyet, amelyre feljutott egy 71 éves japán tanár és egy brit férfi is, aki elsőként tudott telefonálni a Mount Everestről.

Volt, akinek nem sikerült; például annak a holland férfinak, aki félmeztelenül próbálta meghódítani a Mount Everestet.