Országszerte zajlanak a Születés Hete rendezvényei, amelyeken a többi mellett az alternatív szülési módokat is népszerűsítik az előadók. Ezek közül az egyik a vízben szülés, amely az anyák körében egyre népszerűbb.
A meleg víznek fájdalomcsillapító hatása van a gyermekek számára. A vízben az izomzat megfeszül, a fájdalom ezzel csökken.
Egyes felmérések szerint víz alatt a gyermekek kevesebb mint két óra alatt világra jönnek, és száz vízben szülő nőből csak egy kér fájdalomcsillapítót.
Az ötlet Franciaországból ered, ott gondolt arra egy orvos, hogy a víz nyugtatóan hathat a vajúdó anyára. Ami pedig jó a mamának, az jó lehet a babának is.
Először csak a szülés előtti fájdalmak elviselésére ajánlották fel a fürdőt, az egyik asszony azonban nem akart kiszállni a vízből, így ott hozta világra gyermekét. Ezt követően kezdték vizsgálni a kutatók a fürdő jótékony hatását.
A világban azóta több variációja is él a módszernek, Dél-Amerikában még a tengerben is szülnek az asszonyok.
Magyarországon 1995 óta lehet vízben szülni, elsőként a Szent István Kórházban alkalmazták ezt a módszert. Nem kell hozzá más, mint egy nagyobb kád vagy egy kisebb medence.
Az InfoRádió által megkérdezett klinikai szakpszichológus szerint nem is a vajúdást, hanem a baba kitolását könnyítheti a melegvizes közeg, amely a baba későbbi életére is hatással lehet. Félteni semmiképpen sem kell a kicsit, mivel a babának természetes közege a víz, oxigént pedig még a köldökzsinóron keresztül kap.
Orosz Katalin szerint, ha egy baba vízbe érkezik, majd az anya átöleli és megvárja, míg a tüdőből lehúzódik a magzatvíz, akkor a kicsinek nem kell ordítva, levegőért kapkodva világra jönnie.
Mivel a születés a változás első élménye, aki mindezt nyugodt körülmények között éli át, az későbbi életében is jól viseli majd a változásokat.
Ez akár egy költözésből vagy egy munkahelyváltásból adódó stressz kezelésére is hatással lehet.