Nem hiányzik a gyerek a nők boldogságához

Infostart
2007. május 9. 10:45
Bár nem kapnak virágot és bonbont anyák napján, a gyermektelen nők semmivel sem boldogtalanabbak, mint a gyermekesek - legalábbis akkor, ha már elmúltak ötven évesek. Ráadásul sokkal kevésbé érzik magányosnak magukat, mint az egyedülálló, elvált vagy özvegy édesanyák - derült ki egy felmérésből.

Az egyedülálló, elvált vagy özvegy középkorú édesanyák a legmagányosabbak, a legsebezhetőbbek és a legkevésbé energikusak - derült ki abból a vizsgálatból, amelyet floridai egyetem kutatói végeztek.

Arra a következtetésre jutottak, hogy az egészség és a párkapcsolat fontosabb a boldogsághoz, mint a gyerek. Fontos a nők boldogsága szempontjából a tanulás, a munka, valamint a családi és baráti kapcsolat is.

"Az ötvenes éveikben járó gyermektelen nők lélektani állapota gyakorlatilag nem különbözik a hasonló korban lévő anyákétól" - mondta el a kutatást vezető Tanya Koropeckyj-Cox. "Az viszont közvetlen hatással van a pszichéjükre, hogy integrálódtak-e a társadalomba, illetve vannak-e súlyos anyagi gondjaik" - tette hozzá az egyetem szociológia professzora.

Legrosszabb fiatalon szülni

A legrosszabb azoknak a lelkiállapota, akik tizenéves korukban szültek: ők depressziósabbak és magányosabbak az idősebb korban gyermeket vállalóknál.

"A korai szülés a leghátrányosabb, mivel leginkább ez határozza meg a későbbi gazdasági és házastársi státust" - hangsúlyozta a professzor.