A kutatók több mint másfélmillió, 8 és 15 év közötti gyerek tanulmányi eredményeit nézték át, miközben azt is vizsgálták, hogy az egyes hónapokban körülbelül mennyi növényvédőszert használtak a földeken.
Az eredmény azt mutatta, hogy a tavaszi hónapokban fogant gyerekek más évszakokban született társaikhoz képest sokkal rosszabb eredményeket értek el angol nyelvből és matematikából.
A tudósok közölték: nem bizonyított, hogy a felhasznált növényvédőszer-mennyiség és a gyerekek intelligenciájának fejlettsége összefügg, de hangsúlyozták: elég valószínű, hogy van kapcsolat a két dolog között.
Valószínűleg azért, mert a tavaszi gyerekek kapják a legnagyobb növényvédőszer-dózist fejlődésük első néhány hónapjában, az agy fejlődésének kritikus időszakában.
Az agyra hat
"A magzati agy röviddel a fogantatás után fejlődésnek indul. A rovarirtószerek, amelyeket a kártevők ellen használunk a földeken és az otthonainkban, meg a nitrátok, amelyeket a termés és akár még a gyepünk trágyázására használunk, nyáron vannak jelen a legnagyobb mennyiségben" - mondta az egyik kutató, Paul Winchester.
"Ezek a szerek megváltoztathatják a várandós nő hormonháztartását, és kihathatnak a magzat agyának fejlődésére" - tette hozzá a szakértő.
Káros következmények
A kutatócsoport, amelynek vizsgálatai a fenti eredményt hozták, azt is kimutatta, hogy több a koraszülés azokban a hónapokban, amikor a legtöbb növényvédőszert használják el.
A rovarirtószerek káros hatását a várandós nők pajzsmirigyére már korábban is kimutatták: ez is összefügg a magzat agyának fejlődésével, de egyes kutatások azt sugallják, hogy a vegyszerek akár kétszeresére is növelhetik a Parkinson-kór kialakulásának veszélyét.
Optimisták
A szakértők abban bíznak, hogy kutatásuk eredményei felhívják majd a figyelmet a vegyszerek használatának veszélyeire, és végső soron megváltoztatják a környezethez való hozzáállást.
A növénytermesztők és a növényvédőszer-gyártók ugyanakkor azt mondják: a vegyszerek feltétlenül szükségesek a mezőgazdaságban és a kertészetben, használatukat pedig szigorúan szabályozzák.