Elhízás, alkohol, cigaretta, kábítószerek, szexuális úton terjedő betegségek - napjaink tinédzserjeit ezek betegítik meg. Szüleik szervezetét azonban, akik kamaszkorukban egészségesebbek voltak a jelenlegi generációnál, még a fertőző betegségek gyengítették. Õk még a tuberkolózistól vagy a paralízistől szenvedtek.
A fiatalkorú elhízottak aránya 1970 és 2000 között megnégyszereződött, a szexuális úton terjedő betegségek pedig megháromszorozódtak. Soha ennyi tinédzser nem esett teherbe, mint napjainkban, mint ahogy a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás is egyre több fiatalra jellemző. Sőt, bár minimálisan, de még az öngyilkossági ráta is emelkedett ebben a korosztályban.
A két generáció problémái között az orvosok szerint az a legnagyobb különbség, hogy a jelenlegiek megelőzhetőek lennének.
A kamaszkori életmód az egész életen át kihathat az egészségi állapotra - hangsúlyozzák a szakemberek, épp ezért szerintük különös figyelmet kellene szentelni a problémának.
Miközben az orvostudomány folyamatosan küzdött a biológiai betegségek ellen, a fiatalokra inkább a szociális problémák hatottak. Épp ezért a fiatalok egészségi állapotát kutató orvosok azt is felvetették: újra kellene gondolni a különböző korhatárokat, például azt, hogy mikortól engedélyezzék az alkoholfogyasztást, vagy a dohánytermékek vásárlását.