Az eljárás lényege, hogy fiatalabb korban a petesejtek még egészségesebbek, így nagyobb esély van a megtermékenyülésre.
Ha a petesejteket kiveszik és lefagyasztják, akkor a nőknek idősebb korukban is nagyobb esélyük lesz az anyává válásra, mintha akkor próbálkoznának természetes úton a gyermeknemzéssel.
Eddig alig néhány száz gyermek születet olyan petesejtből, amelyet tulajdonosa lefagyasztatott, az érdeklődés azonban nagy. Már most több ezren élnének ezzel a lehetőséggel, annak ellenére, hogy az eljárás igen költséges, és nem is nyújt garanciát.
A felmérések szerint a jobb anyagi helyzetben lévő nők úgy érzik: ha vállalkoznak a beavatkozásra, mindent megtesznek azért, hogy esélyt adjanak maguknak az anyaságra.
Az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Ausztráliában egyre több meddőségi centrum ajánlja szolgáltatásait, annak ellenére, hogy az amerikai, meddőséggel foglalkozó orvosok szervezete nem ajánlja széles körben a termékenységi idő ilyen formájú meghosszabbítását.
A klinikák ajánlatában azonban az szerepel: egy 40 éves nőnek sokkal nagyobb esélye van arra, hogy egészséges gyermeket hozzon a világra akkor, ha petesejtjét a 30-as évei elején lefagyaszttatta és 40 éves korában megtermékenyítteti, mint akkor, ha 40 éves korában természetes módon próbálkozik a megtermékenyüléssel.