A szakember kiemelte, hogy egyre inkább áttevődik a hangsúly az életminőség megőrzésére, miután a fejlett országokban magas a várható élettartam, és - némileg más mérce szerint, például a szubszaharai országokhoz képest - ez elmondható Magyarországra is.
Nem feltétlenül a születéskor várható élettartamot kell figyelembe venni, hanem, hogy ebből hány évet töltenek egészségesen az emberek - tette hozzá Kollányi Zsófia.
A Központi Statisztikai hivatal adatai alapján az egészségközgazdász-szociálpolitikus elmondta: a magyarok sokkal kevesebb időt töltenek egészségben, mint amennyit élnek.
A férfiak várható élettartama 68,7 év, a nőké 77 év. A férfiak 58,7 évet élnek átlagosan egészségesen, a nők 60,9 évet, utóbbiak a maradék 16 évüket valamilyen krónikus betegséggel együttélve töltik.
Ma már sok olyan betegséget meg tudunk gyógyítani védőoltásokkal, műtéti eljárásokkal és gyógyszerekkel, amibe korábban belehaltak az emberek. Ezeket túlélik, de megtámadják őket olyan mozgásszervi vagy pszichiátriai betegségek, amelyek rontják az életminőséget - magyarázta Kollányi Zsófia.
A szakember hangsúlyozta: az életminőség megőrzésének szempontjából nagy jelentősége van annak, hogy az emberek mennyire táplálkoznak tudatosan, illetve mennyit mozognak.