Növeli a peteérés elmaradásából fakadó meddőség lehetőségét, ha a termékeny korban lévő nők alacsony zsírtartalmú tejtermékeket fogyasztanak, egy kutatás szerint akár 85 százalékkal is. Ezzel szemben a zsírosabb ételek javítják a termékenységet 72 százalékkal.
Azoknál a nőknél, akik hetente legalább kétszer ettek jégkrémet, 38 százalékkal volt alacsonyabb a meddőség veszélye, mint azoknál, akik heti egynél ritkábban ettek ilyen édességet.
A kutatásban 18 ezer olyan 24 és 42 év közötti, termékeny nőt vizsgáltak, akik 1991 és 1999 között próbáltak teherbe esni.
"A nőknek meg kéne fontolniuk, hogy feladják a diétájukat. Például érdemes lenne az alacsony zsírtartalmú tejtermékek helyett magasabb zsírtartalmúakat fogyasztaniuk" - mondta a kutatást vezető Jorge Chavarro.
Az anyaságot veszélyeztetheti
A professzor lehetségesnek tartja, hogy ez a fajta diéta az oka annak, hogy egyre nő a meddő nők száma, azonban jelezte, hogy további felmérésekre lesz még szükség ennek bizonyítására.
A szakértők azonban figyelmeztetnek: úgy kell növelni a zsírban gazdagabb tejtermékek bevitelét, hogy közben az elfogyasztott telített zsírok teljes mennyisége nem növekszik.
Azt is tanácsolják, hogy amennyiben a nő megfogant, csökkentse a zsírosabb termékek fogyasztását, és inkább folytassa a diétát, hiszen így könnyebb szabályozni a telített zsírok és kalóriák bevitelét.
A csökkentett zsírtartalom egyébként hatással van a hormonszintre: míg az alacsonyabb zsírtartalmú tejhez adott proteinek visszafoghatják a peteérést, addig a zsírban gazdagabb tejtermékek nagyobb koncentrációban tartalmaznak ösztrogént, női nemi hormont, amely segíti az ovulációt.