A tét hatalmas, az Egyesült Királyságban például évente kétmilliárd fontért (mintegy 750 milliárd forint) vásárolnak palackozott vizeket.
A jelentés készítői szerint az ásvány- és forrásvizek iránti hatalmas kereslet teljes egészében a gyártók marketingmunkájának köszönhető, a vakteszteken ugyanis az emberek jelentős része a csapvizet találja finomabbnak.
A jelentés kiemeli a szigetországbeli csapvíz kiváló minőségét: 2005-ben a vizsgált minták 99,96 százaléka megfelelt a legszigorúbb szabványoknak, és a maradék is biztonságos volt.
További érv a csapvíz mellett, hogy átlagosan ezerszer olcsóbb, mint a palackozott vizek, ráadásul környezetbarát, hiszen nem igényel csomagolóanyagot, és nem szállítják az ország, illetve a világ más részeiről.
Ez utóbbi legkirívóbb példája az ínyencek (mások szerint sznobok) egyik kedvence, a Fidzsi-szigetekről származó Perrier forrásvíz.
Egészségi aggályok
A jelentés kiemeli a palackozott vizekkel kapcsolatos egészségi problémákat; a szívproblémákkal küzdőknek például figyelniük kell a víz nátriumtartalmát.
A francia szenátus korábban arra hívta fel az ásványvizek kedvelőit, hogy gyakran váltsanak márkát, mert így elkerülhetik az egyes fajták nagy mennyiségben és hosszú időn keresztül való fogyasztásának káros hatásait.
A szerzők emlékeztetnek arra is, hogy 1989-ben mérgező benzolt találtak a Perrier-ben, 2004-ben pedig a szintén mérgező brómot a Coca Cola Dasani márkájában.
Azok a vizek, amelyeket polietilén-tereftalát (PET) palackokba csomagolnak, a kimosódás miatt kis mennyiségben a nehézfémek közé tartozó antimont tartalmazhatnak.
A brit üdítőgyártó-szövetség ugyanakkor visszautasította a jelentés állításait, és közölte: a palackozott víz biztonságos, higiénikus és környezetbarát.