A férjes asszonyok 1965-ben átlagosan heti 10,6 órát szántak gyermekükre. Ez ma átlagosan 12,9 óra. Az apák esetében még jelentősebb a fejlődés: míg 40 évvel ezelőtt heti 2,6 óra volt az átlag, addig ma már 6,5 óra.
A gyermeküket egyedül nevelő anyák 7,5 óra helyett ma heti 11,8 órát töltenek gyermekükkel - derül ki a Marylandi Egyetem szociológia tanszékének kutatásából, amely Changing Rythms of American Family Life (Az amerikai családi élet változó ritmusa) címmel könyv formájában is megjelent.
Az eredmény mindenkit meglepett
A munkahelyen eltöltött idő tehát nem a gyermekek rovására ment, ahogy azt általában feltételezték. Suzanne M. Bianchi, akinek 16 éves demográfiai munkájára épül a kutatás, azt mondja: a nők elsősorban a házimunkán nyertek időt. Az 1965-ben heti 32 órát kitevő házimunka így 2000-re 19 órára olvadt.
Ezt egyrészt a megváltozott prioritásoknak, másrészt a férjek nagyobb szerepvállalásának köszönhetően tehetik meg a nők. Nagyon sokan egyszerűen úgy gondolkodnak, hogy a gyerek az első, és nem baj, ha nagyobb a rendetlenség a házban. A férfiak pedig több házimunkát vállalnak: míg 1965-ben heti 4 órát dolgoztak otthon, addig 2000-ben ez már elérte a 10 órát.
Az anyák és az apák majdnem ugyanannyi időt töltenek munkával
Míg a házaspárok esetében a nők így is kétszer annyi házimunkát végeznek, és kétszer annyi időt töltenek el a gyerekekkel, mint a férfiak, az összes munkával eltöltött idő esetében meglehetős egyenlőség alakult ki a nemek között. A fizetett és az otthoni munkát öszeadva ugyanis nagyjából heti 65 óra munka jön ki mind az apáknál, mind az anyáknál.
A dolgozó és a háztartásbeli nők között ugyanakkor nagy a különbség. Míg egy dolgozó nő átlagosan heti 71 órát tölt munkával, addig a főállású anyák összesen 52-őt. A kutatás eredménye azt mutatja, hogy a dolgozó anyák általában jóval hajszoltabb életet élnek, kevesebbet alszanak, és kevesebbet néznek tévét.
A kutatásból született kötet szerzői - Suzanne M. Bianchi, John P. Robinson és Melissa A. Milkie professzorok - anekdoták és a médiában megjelenő családkép helyett a kutatáshoz készített naplókat használtak a családok időbeosztásának megismeréséhez. Arra a kérték a kutatásban résztvevő szülőket, hogy az interjú előtti napon pontosan jegyezzék fel, mikor mit csinálnak.
Kisebb család, érettebb szülők és megváltozott társadalmi elvárások
A szerzők számos magyarázatot találtak arra, hogy miért töltenek ma több időt gyermekeikkel a szülők, annak ellenére, hogy átlagosan többet dolgoznak. Sokan például egészen addig halogatják ma a gyermekvállalást, amíg tényleg úgy érzik, szeretnének gyereket, és így minél több időt akarnak eltölteni velük. Azok, akiket nem érdekel a gyereknevelés, a fogamzásgátló módszerek segítségével ma teljesen el is kerülhetik a szülővé válást.
A mai családok kisebbek, mint a 40 évvel ezelőttiek, a szülők pedig jobb módúak, így több idő és pénz jut egy-egy gyerekre.
Megváltoztak a társadalmi elvárások is, arra ösztönözve a szülőket, hogy minél többet fektessenek a gyermeknevelésbe. Mivel kevesebb gyerek van az átlagos családokban, a szülőkre nyomás nehezedik, hogy "tökéletes gyerekeket" neveljenek.
Sok szülő azért tölt több időt a gyermekével, mert úgy érzi: egy bűnözéssel, iskolai erőszakkal és gyermekbántalmazással teli korban jobban kell vigyáznia gyermekére.