A paróka jobban véd, mint a bukósisak

Infostart
2006. szeptember 13. 05:06
Azok a kerékpárosok, akik sisakot viselnek, nagyobb veszélyben vannak mint a fedetlen fejjel kerekező társaik, állítja egy brit professzor. Szerinte a hosszú paróka több védelmet nyújt.

Ian Walker, a Bath-i egyetem professzora számítógéppel és ultrahangos távolságmérővel szerelte fel kerékpárját, és a kísérlet során összesen 2.500 előzés adatait rögzítette.

Ezekből az derült ki, hogy valahányszor sisakot viselt, az őt előző autósok nyolc és fél centivel közelebb hajtottak el mellette előzés közben, mint olyankor, amikor nem viselt sisakot.

Lehet, hogy pusztán véletlen, de a kísérlet ideje alatt kétszer is elütötték: egyszer egy busz, majd egy teherautó lökte fel, és mindkét alkalommal sisakot viselt.

Walker professzor - akinek szakterülete a közlekedéslélektan - ebből arra következtetett, hogy a kerékpárosok viselete nagymértékben meghatározza azt a biztonsági távolságot, amelyet az autósok hagynak nekik előzés közben.

Ennél is érdekesebb a kísérletnek az az adatsora, hogy amikor sisak helyett hosszú parókát viselt - tehát a mögötte haladó autósok nőnek nézhették - több, mint 14 centiméterrel nőtt az előzéskor hagyott távolság.

Walker nem vitatja azokat az - egyébként nem túl egyértelmű - adatokat, amelyek szerint a sisak viselése csökkenti a fejsérülések számát, de szerinte a kerékpárosok elsősorban a balesetek megelőzésére kell törekedjenek, ebben pedig a sisak az ő kísérletei alapján hátrányukra lehet.