Olyan családokban, ahol anyai vagy apai ágon többszörös rákos megbetegedés fordult elő, és főként fiatal korban, mindenképpen gyanakodni kell arra, hogy örökölt genetikai hiba okozza a fokozott rákhajlamot - mutatott rá Oláh Edit professzor.
A Magyar Onkológiai Társaság elnöke szerint Soraya is szinte biztosan édesanyjától örökölte a nagymamától örökölt hibás gént.
A túlélés esélyei semmivel sem rosszabbak
A túlélés esélyei semmivel nem rosszabbak, mint a szerzett betegségek esetében - hangsúlyozta Oláh Edit, megjegyezve, hogy a különbség csak az, hogy míg a szerzett betegségeknél a genetikai hibák egyetlen sejtben halmozódnak fel, tehát egy sejtből indul ki a daganat, addig az örökletes formánál minden egyes sejt hordozza az örökölt genetikai hibát.
Az örökölt genetikai hibák esetén is érvényes azonban az a megfigyelés, hogy a legtöbb rák a környezeti tényezők és az életmód hatására alakul ki. "Adott egy genetikai állapot, de ettől még nem alakulna ki a rák, ehhez még további genetikai hibákat kell összeszedni, amelyeket a környezeti rákkeltő hatások okozhatnak" - fogalmazott az onkológiai társaság elnöke.
Magyarországon is szűrnek
Oláh Edit felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon a közép-kelet európai régióban elsőként vezették be az emlőrák-gének, és azóta más daganatos megbetegedésre hajlamosító gének, génhibák szűrését azoknak a családoknak a számára, ahol egyenes ágon több rákos eset fordult elő.
A vizsgálatokat az Országos Onkológiai Intézetben végzik el, ide kell elmenniük szakorvosi beutalóval az érintetteknek.