Az ügyészség közleménye szerint az orvos 2020-ban, a világjárvány idején, az egyik budapesti kórházban dolgozott és munkaköréből adódóan, hozzáférése volt a koronavírussal fertőzött betegek kezelésére szolgáló olyan gyógyszerekhez, amelyek kizárólag a kórházban, szoros orvosi felügyelet mellett voltak adhatók a betegeknek.
Az orvos 2020 novembere és 2021 februárja között, egy korábbi páciensének közreműködésével, több alkalommal jogellenesen értékesítette a kórházban kezelt betegeknek biztosított gyógyszereket olyanoknak, akik arra nem voltak jogosultak.
A vádlott alkalmanként jellemzően 80 ezer forintot kért,
de volt olyan páciens is, akit pénzért cserébe soron kívüli orvosi ellátásban részesített, és mindezzel összesen több százezer forint haszonra tett szert.
A vádirat szerint az ügy további két orvos vádlottja, valamint egy egészségügyi ellátást végző cég vezetője soron kívüli védőoltás felvételére jogosító, valótlan tartalmú munkáltatói igazolást állított ki, arról, hogy az adott személy egészségügyi dolgozó.
Továbbá, egy biológusként dolgozó vádlott pedig negatív koronavírus teszteredményről állított ki valótlan tartalmú igazolást külföldre utazáshoz, személyes megjelenés és tesztelés nélkül. Az ügy további vádlottjai a gyógyszerek, illetve soron kívüli ellátás érdekében vesztegető, vagy a valótlan tartalmú okiratokat felhasználó személyek.
Az üggyel kapcsolatban egy nővel szemben külön eljárás folyik.
A vesztegetéssel vádolt orvossal szemben a nyomozó ügyészség letöltendő börtönbüntetést, pénzbüntetést, valamint az orvosi foglalkozás gyakorlásától való eltiltást indítványoz, az ügy többi vádlottja vonatkozásában – felelősségük arányában – felfüggesztett szabadságvesztésre, pénzbüntetésre, vagy próbára bocsátásra irányul az ügyészi indítvány.
Fotónk illusztráció.