Nyitókép: Gligatron/Getty Images

Újabb trükkel próbálkoznak az unokázós csalók

Infostart
2021. augusztus 31. 17:34
Azzal próbálnak pénzt kicsalni, hogy egy bűncselekménybe keveredett hozzátartozót kell az ügyvédjének az őrizetből kiváltani.

Az úgynevezett unokázós csalások elkövetői szinte teljesen kiszorultak a fővárosból, vidéken próbálják hiszékeny áldozataikat becserkészni, és újabb trükköket vetnek be – írja a Magyar Nemzet.

Legutóbb két nő ellen indult eljárás, miután augusztus 23-án, a délutáni órákban felhívtak egy időskorú, Tárnokon lakó asszonyt, és elhitették vele, hogy fia drogügyletbe keveredett. Azt állították, hogy a sértett gyermeke a rendőrségen van, és ahhoz, hogy elengedjék, az összes pénzét és ékszerét át kell adnia a fia ügyvédjének.

Felhívták az idős asszony figyelmét arra is, hogy az értékeket tegye egy lezárt borítékba, hogy azt az ügyvéd egyik kollégája, aki elmegy hozzá, átvehesse tőle. A két nő autó­val Tárnokra ment, és amíg egyikük a járműben várakozott, a másik hamis néven, magát ügyvédnek kiadva átvett a sértettől a kért borítékban egymillió forintot, majd távozott. Az érdi rendőrök egy nappal később elfogták az idős hölgynél megjelent két nőt, de addigra a sértett pénzének nyoma veszett.

Az idős emberek megtévesztésére szerveződött bűnözői körök által elkövetett bűncselekmények felderítésére 2018 novemberében hoztak létre egy speciális, 12 főből álló nyomozócsoportot a Budapesti Rendőr-főkapitányságon. Tavaly két bűnszervezet több mint nyolcvan tagját fogták el. A BRFK speciális nyomozói a csalóktól több mint 51 millió forintot és ékszereket foglaltak le, így kártalanítani tudtak számos becsapott idős embert. A nyomozócsoport megalakulása óta az unokázós módszerrel elkövetett csalások száma 66 százalékkal csökkent Budapesten.

Kezdetben a bűnözők még azzal hívták fel a kiszemelt idős korú áldozatot, hogy az unoka balesetet szenvedett, kórházban van, ezért nem tud személyesen telefonálni, de ő okozta a balesetet, és az általa okozott kárt szeretné megfizetni a károsultnak, hogy megússza a hatósági eljárást. Később a bűnözők magukat mentőtisztnek, orvosnak, majd rendőrnek, ügyvédnek adták ki, akik segítenek a hozzátartozónak, hogy megússza a baleset okozása miatti felelősségre vonást.

Amikor ez a mese is közismert lett, a csalók ismét újítottak, miszerint a hozzátartozó bűncselekményt követett el – például, mint a fenti esetben: drogügyletbe keveredett, őrizetbe vették, ám kellő mennyiségű pénzzel ki lehet hozni a fogdából.

A rendőrség ismételten figyelmeztet, ha gyanús telefonhívást kapunk, mielőtt bármit tennénk, győződjünk meg arról, hogy a hozzátartozónkról van-e szó.