Január végén megszökött a házi őrizetből M. Róbert, akit egyebek mellett azzal vádolnak, hogy 2004 júniusában megölte az alvilágban "Ragyás Tóniként" ismert H. Antalt. A szökevény ellen belföldi elfogatóparancsot adtak ki.
M. Róbert előzetes letartóztatása 2008. szeptember 19-én szűnt meg egy jogszabályi rendelkezés folytán. A törvény szerint ha az előzetes letartóztatás tartama a három évet eléri, az előzetes letartóztatás megszűnik. A rendőrség 2006. június 28-án jelentette be, hogy elfogta a férfit és a hozzá köthető bűnözői kört.
A házi őrizet szabályozásának 2003 óta már többször nekifutottak - mondta az InfoRádiónak az ELTE büntetőeljárásjogi tanszékének vezetője, aki hozzátette: lehetőség lenne a házi őrizetben lévők elektronikus felügyeletére egy jeladóval, amely azonnal jelezné, ha valaki elhagyja a számára kijelölt területet.
Ez a módszer már több európai országban is működik, és Kabódi Csaba nem érti, Magyarországon miért nem lehet meghonosítani.
A szakértő úgy fogalmazott: a jót jól kellene csinálni. A büntetőeljárásjogi kódexben normaszinten megvannak a szabályozások, amelyeket jól kellene végrehajtani.
Az előzetes letartóztatás objektív, vagyis jogvesztő határideje 3 év, július elsejével azonban a 15 évnél súlyosabb szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekmények esetén az előzetes maximális ideje 4 évre nő.
Kabódi Csaba úgy véli: bizonyos esetekben érdemes növelni az előzetes letartóztatás időtartamára megszabott maximum három évet, de elsődlegesen a büntetőeljárást kellene felgyorsítani, mert néha kissé lassúak a hatóságok, és előfordul, hogy hónapokig nem történik semmi, még a letartóztatott kihallgatása sem.
Hanganyag: Nagy Tamás