Elárasztják a mókusok a finn városokat

InfoRádió / MTI
2010. október 31. 20:30
Nem csak az emberek települtek egyre nagyobb arányban a városokba az elmúlt száz évben Finnországban: a mókusok is szívesebben cserélik erdei otthonuk csendjét a városok zajára.

Kutatók megállapították, hogy a finn erdőkben erőteljesen csökkent a mókuspopuláció, ugyanakkor egyre mindennaposabb látványnak számítanak az állatkák a városokban.

Tomi Vuorisalo, a Turkui Egyetem környezetkutatója úgy véli, a mókusok városokba vándorlása elsősorban az erdőterületek erőteljes megművelésével függ össze. A kis rágcsálók számára ugyanis táplálék- és fészekkeresés szempontjából jobb feltételeket biztosít a város, mint az erdő. Emellett a megritkult erdőkben sokkal jobban fenyegetik őket természetes ellenségeik.

Vuorisalo szerint a múlt század első felében évente két-három millió mókust ejtettek el bundájáért, viszont az 1920-as években még újsághírt érdemlő eseménynek számított, ha egy mókus a városba tévedt.

A kutatók az 1950-es évek óta tartó megfigyeléseik során mókusra vadászó ragadozó madarak, például sasok és baglyok köpetét és ürülékét is analizálták.